Belka: Ostatnie dane m.in. dot. inflacji nie zbliżają do redukcji stóp proc.Warszawa, 06.04.2016 (ISBnews) - Ostatnie dane makroekonomiczne nie są przesłanką do decyzji Rady Polityki Pieniężnej dotyczącej ewentualnego obniżenia stóp procentowych, wynika z wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Marka Belki.

"Nie sądzę, aby wydarzenia ostatniego miesiąca uczyniły obniżkę stóp bardziej prawdopodobną" – powiedział Belka podczas konferencji.

"Rzeczywiście mamy ten wskaźnik inflacji ujemny, bardzo niski. Nie sądzę, żebyśmy zbliżyli się do obniżki stóp choćby patrząc na dynamiczny wzrost gospodarczy" – dodał prezes.

Dodał, że mamy w Polsce także zauważalną poprawę na rynku pracy. "Poza tym proszę zauważyć, że dzisiaj po raz pierwszy obradowaliśmy w nowym składzie" – powiedział Belka.

RPP podczas wcześniejszych posiedzeń akcentowała poziom inflacji bazowej, która była notowana powyżej zera. Ostatnie odczyty wskazują, że znajduje się ona już na ujemnym poziomie. W odpowiedzi na pytanie czy RPP wzięła pod uwagę ten fakt, prezes odpowiedział:

"To jest ten element, który 'uwiera' nas. Są jednak różne inne czynniki, które równoważą to. Poza tym świat jest pełen niepewności i dobrze mieć jeszcze jakąś przestrzeń choćby w zakresie stóp procentowych" – podkreślił prezes.

RPP utrzymała w kwietniu stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%. Stopa lombardowa wynosi nadal 2,5%, stopa depozytowa - 0,5%, a stopa redyskonta weksli - 1,75%.

(ISBnews)