Rosja i USA przyznały, że występują problemy z przestrzeganiem obowiązującego rozejmu na wielu obszarach, a także, że są miejsca, gdzie utrudnione jest dotarcie z pomocą humanitarną dla potrzebujących.

Rosja i USA również zapewniły, że wywierają nacisk na strony syryjskiego konfliktu w celu przekonania ich do przestrzegania zawieszenia broni, powstrzymania się od nieproporcjonalnych odpowiedzi na prowokacje oraz do umiarkowania. Strony konfliktu mają przede wszystkim powstrzymać się od atakowania cywilnych celów, w tym zwłaszcza infrastruktury i obiektów medycznych.

Rosyjskie MSZ opublikowało także komunikat po poniedziałkowej rozmowie telefonicznej szefa rosyjskiej dyplomacji Sergieja Ławrowa z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym. Ławrow wezwał w niej Kerry'ego do podjęcia środków, które - jak określiła to strona rosyjska - ukrócą wsparcie "ekstremistów" działających w Syrii z terytorium Turcji.

Ponadto Ławrow i Kerry podkreślili potrzebę kontynuowania rozmów pokojowych między przedstawicielami rządu w Damaszku a "całym spektrum" syryjskiej opozycji. Do rozmowy telefonicznej doszło z inicjatywy strony rosyjskiej.

W syryjskiej wojnie od wybuchu konfliktu w 2011 roku zginęło 270 tys. osób. (PAP)