statystyki

Erdogan zaleje Europę milionami uchodźców? "FAZ": Turcja ma ograniczone pole manewru

4 sierpnia 2016, 12:18 | Aktualizacja: 04.08.2016, 12:18
Źródło:PAP
Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdoganźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Michele Tantussi

Choć prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan straszy UE wypowiedzeniem porozumienia w sprawie readmisji migrantów, to wbrew pozorom ma jednak ograniczone pole manewru - ocenia w czwartek niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Reklama

Reklama

"Panuje strach, że Erdogan może jednym ruchem otworzyć śluzy i wysłać miliony uchodźców w kierunku Europy" - podkreśla komentator gazety Rainer Hermann i dodaje, że mechanizm, jakim dysponuje turecki przywódca, wcale nie jest taki groźny.

Publicysta przypomina o planach prezydenta Erdogana, by przebywającym w jego kraju 3 mln syryjskich uchodźców, którzy w większości są sunnitami, nadać obywatelstwo tureckie, a tym samym prawa wyborcze. Dzięki temu - zaznacza Herman - Erdogan "mógłby w wyborach zapewnić sobie na długo absolutną większość".

W ocenie gazety ryzyko zerwania umowy UE-Turcja w sprawie migrantów również "nie jest tak dramatyczne, jak się obawiano".

"Porozumienie to spełniło już swe zadanie; zasygnalizowało uchodźcom, że Turcja nie jest łatwym do pokonania krajem tranzytowym na drodze do Europy" - zauważa "FAZ", dodając, że "Turcy też nie chcą kolejnych strumieni uchodźców płynących przez ich kraj". "W przeciwnym razie to z samej Turcji, ze stosowanymi w niej represjami i wojną przeciw Kurdom, wyruszą wkrótce uchodźcy" - ocenia komentator "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

>>> Czytaj też: Kanclerz Austrii: Negocjacje UE z Turcją to fikcja. Trzeba je zerwać

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze