statystyki

Caracale odlatują. Rząd zrezygnuje z kontraktu na francuskie śmigłowce?

5 sierpnia 2016, 07:13 | Aktualizacja: 05.08.2016, 07:30
Źródło:PAP
Francuski śmigłowiec H225M Caracal. Źródło: materiały prasowe Airbus Helicopters

Francuski śmigłowiec H225M Caracal. Źródło: materiały prasowe Airbus Helicoptersźródło: Materiały Prasowe

Polski rząd wycofuje się z kontraktu na francuskie śmigłowce wielozadaniowe - informuje "Nasz Dziennik". Jak wynika z ustaleń pisma, negocjacje offsetowe z Airbusem znalazły się w głębokim impasie.

Reklama

Reklama

Grozi to zerwaniem kontraktu na dostawę 50 śmigłowców wielozadaniowych dla polskiego wojska.

Poprzedni rząd zdecydował, że kupimy od Airbus Helicopters 50 śmigłowców H225M, wcześniej znanych jako Eurocopter EC725 Caracal, za 13,5 mld zł. Tyle samo powinna wynieść wartość offsetu, jaki powinien zasilić polską gospodarkę.

Jeszcze niedawno kolejne rundy rozmów przebiegały w dobrej atmosferze. ale kilka tygodni temu Francuzi złożyli nowe propozycje, które miały być odrzucone przez polskich negocjatorów.

>>> Czytaj też: Sondaż IBRiS: Najlepszą ofertę na śmigłowiec wielozadaniowy przedstawił PZL Świdnik

Więcej w "Naszym Dzienniku"

Reklama

Reklama

  • kibic(2016-08-05 09:34) Odpowiedz 121

    To kolejna medialna wrzutka, która o jakiś czas przelatuje przez prasę. A wszystko po to, aby utrwalić kłamstwo że to rząd chce podpisać umowę ale nie chce Airbus. Kompletny kretynizm i całkowity brak profesjonalizmu, a jeżeli ktoś sądzi że takie atykuliki przestraszą Airbusa, to są w błędzie.

  • Gość(2016-08-05 08:11) Odpowiedz 1114

    Przetarg na tak ogromną sumę powinien być absolutnie przejrzysty. I w mojej ocenie z takiego powodu powinien się odbyć jeszcze raz.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • nnbfe(2016-08-05 09:39) Odpowiedz 85

    czyli nie będzie śmigłowców przez kolejne 5 lat............ Putin się cieszy :(

  • Juno(2016-08-05 08:57) Odpowiedz 716

    Po setkach afer i przekrętów POprzedniej koalicji, wciąż nierozliczonych

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Handel(2016-08-05 11:33) Odpowiedz 72

    Macierewicz woli kupić samoloty dla VIPów niż potrzebny sprzęt dla żołnierzy. Jeżeli Antoni uważa, że dla wojska najlepsze będą te śmigłowce, które stworzą najwięcej miejsc pracy w Polsce to mam nadzieję, że podczas zakupu samolotów VIP też będą patrzeć tylko na to kryterium a nie na realne potrzeby. Gość uwalił cały program modernizacji wojska, wszystkie przetargi zatrzymane/odwołane komu to służy? I jeszcze ten Świdnik, jak można chcieć produkować/remontować śmigłowce 60 km od granicy z Białorusią? Na wypadek wojny ten zakład będzie zajęty w ciągu pierwszego dnia a maszyny wywiezione w głąb Rosji więc gdzie będziemy remontować nasze śmigła? tylko sponsorujemy wroga. PS. Podczas Powstania Warszawskiego jeden z magazynów broni był tak źle wybrany, że Niemcy (przez przypadek) zajęli to miejsce jeszcze pierwszego dnia Powstania, 600 sztuk karabinów nawet nie zostało użytych ( powstańcy mieli tylko 2000 sztuk broni palnej w większości to pistolety były).

  • oko(2016-08-05 10:11) Odpowiedz 61

    Te śmigłowce jak i nawet kolejnych np. 50 F-35 nie obronią Polski. Każdy inteligentny to wie. Zbroić się jednak trzeba Zatem jeśli wydajemy miliardy złotych z podatków to powinny one służyć gospodarce i transferowi najnowszych technologii do polskich firm. Wtedy dopiero skorzystamy na tym wszyscy i budując silną gospodarkę staniemy się prawdziwym liderem w tej części Europy.

  • Gość(2016-08-05 15:56) Odpowiedz 00

    Jeżeli mamy kupić już te Caracale ,to za 13 miliardów powinniśmy uzyskać znaczący offset a nie jakieś ochłapy.

  • Józef(2016-08-05 12:25) Odpowiedz 012

    I bardzo dobrze ! Na jaką cholerę potrzebne są nam te frankolskie gnioty! Jakby doszło co do czego -to te lewusy leżą i piszczą! Ciągle chcą być w centrum wydarzeń,bo mają takie ambicje! Niestety -to za mało! Potrzeba umieć zrobić coś pożytecznego do końca,tak żeby zawsze działało- a temu ta nacja nie podoła! Nawet te mongolskie-o ile oni produkują ,byłby lepsze! Oczywiście -przepraszam MONGOŁÓW!