Na giełdy w Europie powróciły wzrosty - pięciodniowe zwyżki przerwała środowa sesja. Euro Stoxx 600 zyskuje 0,5 proc. Niemiecki DAX jest na 0,5 proc. plusie. Francuski CAC 40 rośnie w czwartek o 0,7 proc. W USA kontrakt na indeks S&P 500 zyskuje 0,3 proc.

Negatywnie wyróżnia się brytyjska giełda. FTSE 100 traci na wartości 0,2 proc., a w dół ciągną m.in. deweloperzy. Z opublikowanych w czwartek danych wynika, iż wzrost sprzedaży domów w Wlk. Brytanii był w lipcu najsłabszy od 2008 r.

Ze spółek ponad 5 proc. zyskują walory KBC Group. Wynik netto holenderskiego pożyczkodawcy znacznie wyprzedził oczekiwania rynku, lepsze od nich były też przychody spółki.

Dobre wieści ma dla inwestorów Henkel. Niemiecka spółka w II kw. podała lepszy od oczekiwań zysk rzędu 819 mln euro oraz podwyższyła prognozę dla wzrostu marży, która w raportowanym okresie również przebiła szacunki. Akcje Henkel zyskują ponad 4 proc.

Gorzej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku wypadł Thyssenkrupp. Zysk stalowego giganta w III kw. roku podatkowego spadł o 18 proc. rdr do 130 mln euro i rozminął się ze 190 mln euro szacunków. Skorygowany EBIT w kwocie 441 mln euro okazał się jednak lepszy od oczekiwań rzędu 419 mln euro.

Deutsche Telekom zaraportował w II kw. wzrost skorygowanego zysku o 8,6 proc. w ujęciu rocznym, tak jak zakładano na rynku. Wyższa o 2,2 proc. rdr była również sprzedaż, która wyniosła 17,8 mld euro, lecz rynek oczekiwał odrobinę większego wolumenu rzędu 18 mld euro.

Poniżej konsensusu wypadł RWE. Niemiecki dostawca prądu w pierwszej połowie roku zarobił 598 mln euro, tymczasem rynek oczekiwał skorygowanego zysku netto na poziomie 640 mln euro. Spółka podtrzymała prognozy na 2016 r. Akcje RWE idą do góry o ok. 2,4 proc., po odrobieniu 3-proc. straty z rana.

Zysk netto Zurich Insurance spadł w II kw. o 12 proc. rdr do 739 mln USD, lecz i tak przebił oczekiwania rzędu 646 mln USD. Akcje szwajcarskiego ubezpieczyciela zwyżkują o 4 proc.

W centrum uwagi są również wyniki kwartalne amerykańskich spółek z branży detalicznej. Przed sesją lepszy od oczekiwań zysk pokazały między innymi spółki Macy’s i Kohls’.

Powyżej konsensusu rynkowego był również zysk największej chińskiej spółki z branży sprzedaży internetowej Alibaba.

LICZBA NOWYCH BEZROBOTNYCH W USA SPADŁA O 1 TYS.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła do 266 tys. z 267 tys. tydzień wcześniej po korekcie - poinformował Departament Pracy USA. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 265 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 2,155 mln w tygodniu, który skończył się 30 lipca - podał Departament Pracy. Tutaj analitycy spodziewali się 2,133 mln osób.

LEPSZY OD OCZEKIWAŃ DRUGI KWARTAŁ ALIBABY

Chiński gigant internetowy spółka Alibaba zanotowała w drugim kwartale 59 proc. skok w przychodach w ujęciu rdr. Przychody kwartalne Alibaby wyniosły 32,2 mld dolarów. Zysk na akcje spółki w drugim kwartale sięgnął 4,9 juanów wobec oczekiwanego wyniku 4,2 juanów.

DOBRE WYNIKI KWARTALNE KOHL’S

Amerykańska sieć supermarketów Kohl’s podała lepsze od oczekiwań wyniki finansowe za drugi kwartał. Skorygowany zysk spółki na akcję wyniósł 1,33 dolarów. Konsensus rynkowy zakładał, że będzie to 1,03 dolarów na akcje. Przychody wyniosły 4,18 mld dolarów podczas, gdy rynek oczekiwał wartości 4,16 mld dolarów.

ZYSK KWARTALNY MACY’S POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Największa amerykańska Sieć galerii handlowych Macy’s zanotowała w drugim kwartale wynik lepszy od oczekiwań zarówno na poziomie zysku netto jak i przychodów. Zysk na akcje wyniósł 54 centy podczas, gdy spodziewano się 45 centów. Spółka poinformowała o planie zamknięcia 100 galerii handlowych z łącznej liczby 728 lokacji, które Macy’s obecnie posiada.

RYNEK ROPY ZMIERZA KU RÓWNOWADZE - IEA

Światowy rynek ropy będzie zmierzać ku równowadze - podała w raporcie Międzynarodowa Agencja Energii (IEA). Zdaniem analityków agencji, wzrost wydobycia ropy na Bliskim Wschodzie zostanie wchłonięty przez zwiększone zapotrzebowanie rafinerii na ten surowiec.

Wg prognoz IEA zapotrzebowanie rafinerii na ropę wzrośnie na świecie o 600 tys. baryłek w III kw. do rekordowego poziomu 80,6 mln baryłek dziennie, po zniżce popytu o 480 tys. baryłek w II kw. IEA podała, że państwa OPEC wydobywały w lipcu 33,4 mln baryłek dziennie, najwięcej od 8 lat. Arabia Saudyjska wydobywała średnio 10,62 mln baryłek dziennie, Irak 4,33 mln, ZEA 2,97 mln, a Kuwejt 2,87 mln.

CLINTON OBIECUJE NAJWIĘKSZE INWESTYCJE W USA OD II WOJNY ŚWIATOWEJ

Kandydatka Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w USA Hillary Clinton zapowiedziała w wystąpieniu poświęconym gospodarce największy rządowy program inwestycyjny od II wojny światowej, rozwój energii odnawialnej i stworzenie milionów miejsc pracy. Zapowiedziała inwestycje w projekty infrastrukturalne, w tym mosty, ulice, tunele i lotniska. Clinton ponowiła też deklarację podwyższenia płacy minimalnej do 15 dolarów za godzinę oraz zapowiedziała wspieranie małych przedsiębiorstw. (PAP)