CRIBIS.pl, wywiadownia gospodarcza dla małych i średnich przedsiębiorstw sprawdziła kto, z jakim doświadczeniem i jak długo piastuje stanowiska w zarządach polskich banków. Oto wnioski.

Zarząd w kwiecie wieku…

Z analiz CRIBIS.pl wynika, że średnio zasiada się w zarządzie banku przez nieco ponad 3 lata (37,2 mies.), zatem członkiem zarządu raczej się bywa, niż się jest.

Do zarządu wchodzi się, mając średnio 44 lata, choć zanotowano trzy przypadki, gdy członkami zarządów zostawały osoby poniżej trzydziestki. Statystycznie najdłużej w zarządach zasiadały osoby przed 40-tką – średnia dla nich to nieco ponad 42 miesiące. Wraz z wiekiem maleje średni czas zasiadania w zarządzie banku – dla osób od 60 roku życia wzwyż wynosił on już tylko około 20 miesięcy. Można zatem powiedzieć, że jeśli chcemy długo piastować stanowisko członka zarządu w banku, najlepiej… wejść do zarządu przed czterdziestką.

Czy trzeba mieć doświadczenie w zarządzie banku lub innej firmy, by być członkiem zarządu banku?

Według danych CRIBIS.pl tylko 18% z powołanych osób miało doświadczenie w zarządzie banku, zaś blisko co trzecia miała doświadczenie w zarządach innych firm. Znakomita większość (58%) nigdy wcześniej nie była członkiem zarządu żadnej firmy.

>>> Czytaj też: Bankowy wystrzał wart miliardy. Rynek mówi o nielegalnym przecieku ustawy frankowej

…prezes jak wino

Prezesem banku zostaje się średnio w wieku 47 lat i pozostaje na tym stanowisku średnio przez blisko 5 lat (47,2 mies.), przy czym im starsza osoba piastująca tę funkcję, tym dłuższy czas jej sprawowania.

Średni czas pozostawania na stanowisku prezesa w zależności od wieku, w którym był on powołany przedstawia się następująco:

• przed 40 rokiem życia - 45,3 mies.,
• 40 - 49 lat - 47,4 mies.,
• powyżej 50 roku życia - 48,55 mies..

Jak widać prezesem także się bywa, ale bywa się dłużej niż członkiem zarządu. Rekordzistą, który od 15 lat zasiada w fotelu prezesa jest Piotr Jan Cyburt, odpowiadający za mBank Hipoteczny SA. Z kolei najmłodszym jak dotąd prezesem banku był Łukasz Chojnacki z Euro Banku powołany w wieku 31 lat w 2006 roku i sprawujący tę funkcję przez 4 lata.

Jak zostaje się prezesem banku

Aby zostać prezesem banku, dobrze jest posiadać doświadczenie w byciu członkiem zarządu. Według danych CRIBIS.pl tylko jedna na trzy osoby powoływane na prezesa takiego doświadczenia nie miała. Co zwiększa szansę na sukces? Okazuje się, że najlepiej jest mieć doświadczenie na stanowisku członka zarządu w tym samym banku - co druga osoba powoływana na prezesa wcześniej zasiadała w zarządzie swojego banku, zaś 23% posiadało doświadczenie w zarządzie innego banku. W zarządzie innej firmy zasiadało wcześniej 41% późniejszych prezesów banków.

Metodologia

Wywiadownia CRIBIS.pl przeanalizowała dane wszystkich zarejestrowanych w Polsce banków w formie spółek akcyjnych i wszystkich członków zarządów tych banków, będących Polakami. W sumie przeanalizowano blisko 700 powołań od 2001 roku.

>>> Czytaj też: Ucieczka z pieniędzmi. Klienci zmieniają banki jak rękawiczki