statystyki

Standard życia w Polsce rośnie szybciej niż gospodarka. Prześcignęliśmy bogatsze kraje

25 sierpnia 2016, 07:19 | Aktualizacja: 25.08.2016, 07:23
Źródło:PAP
Warszawa, widok z lotu ptaka

Warszawa, widok z lotu ptakaźródło: ShutterStock

Polska jest w światowej czołówce państw, w których standard życia rośnie szybciej niż gospodarka - informuje "Rzeczpospolita".

Reklama

Reklama

Tempem poprawy jakości życia Polska prześcignęła w ostatnich latach nie tylko borykające się ze skutkami kryzysu finansowego kraje południa Europy, ale nawet bogate kraje z zachodu naszego kontynentu - wynika z tegorocznej edycji indeksu zrównoważonego rozwoju SEDA, w którym firma Boston Consulting Group ocenia i porównuje jakość życia w 162 krajach świata.

W zestawieniu w którym po raz kolejny wygrała Norwegia, Polska zajęła wysokie 30. miejsce, zaraz za Hiszpanią, wyprzedzając niektóre kraje z wyższym PKB, w tym Włochy. Po raz kolejny znaleźliśmy się w pierwszej piątce państw, które najlepiej wykorzystują rozwój gospodarki, czyli najbardziej efektywnie przekuwają wzrost bogactwa w poprawę życia obywateli. W rezultacie poziom życia w Polsce nie odbiega już specjalnie od warunków w krajach południa Europy - czytamy w artykule.

Czytaj więcej w "Rzeczpospolitej"

>>>> Czytaj też: Bezrobocie najniższe od 25 lat. Brakuje nie tylko fachowców, ale także rąk do pracy

Reklama

Reklama

  • gość(2016-08-25 19:58) Odpowiedz 1123

    ale ceny mamy za wysokie w stosunku do zarobków

  • Terminator(2016-08-25 11:42) Odpowiedz 816

    Standard życia w Polsce rośnie szybciej niż gospodarka. Prześcignęliśmy bogatsze kraje.Nie dziwi mnie ten fakt!Standard życia na zachodzie i na południu jest niższy niż w latach 1980tych dla przeciętnego obywatela tych państw!A w Polsce rośnie od początku lat 1990tych!To jest widoczne nawet dla ludzi upośledzonych intelektualnie!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Robol(2016-08-25 19:33) Odpowiedz 789

    Tylko ze polski emigrant tego tak nie widzi. Jemu się wydaje że jeżeli w Anglii zarabja 1000£ to tak jak by zarabiał w Polsce 5000zł. Problem w tym że za 5000zł netto w Polsce masz godne życie a w Anglii nie stać cie nawet na wynajem malutkjego mieszkania 50m2 w najgorszej dzielnicy bo to już koszt typu 7500zł z rachunkami. To jest właśnie rużnica pomiędzy zarobkami REALNYMI a zarobkami NOMINALNYMI. Zarobki realne uwzględniają koszt życia a nominalne nie. W latach 2008-2015 zarobki realne wzrosły w Polsce o 24%, w Niemczech o 14% we Francji o 11% a w Wielkjej Brytanji spadły o 10%. I macie Brexit.

    Pokaż odpowiedzi (5)
  • aha(2016-08-25 10:18) Odpowiedz 338

    Standart zycia na zachodzie/krajach poludnia Europy spada i to drastycznie np..Grecja!!! To jest prawdziwy powod dlaczego w Polsce standart zycia podobno rosnie!

  • Toko(2016-08-25 11:20) Odpowiedz 27149

    Dynamika standardu zycia byla niezla do momentu, gdy pis zaczal realizowac jedna z obietnic wyborczych - Polska w ruinie

  • RafalBcn(2016-08-25 10:11) Odpowiedz 2562

    Hahaha dobry dowcip: "W rezultacie poziom życia w Polsce nie odbiega już specjalnie od warunków w krajach południa Europy" :) Polsce brakuje jeszcze baaaardzo wiele aby osiągnąć poziom życia podobny chociażby do Hiszpanii. Poza tym autor tego artykułu myli pojęcia. Polska ma wysokie tempo WZROSTU poziomu życia (tu mogę się zgodzić), ale litości, nie oznacza to, że poziom życia jest wyższy niż w kraju, który tempo WZROSTU ma niższe. Jak dla mnie artykuł zmanipulowany.

  • lol(2016-08-25 10:14) Odpowiedz 1735

    To nie standart zycia w Polsce wzrasta,to standart zycia w krajach zachodnich/ krajach poludnia Europy spada i to drastycznie np..Grecja! Nie ma sie z czego cieszyc!!!!

  • IMHO(2016-08-25 08:41) Odpowiedz 1464

    Nie odbiega? Wystarczy przekroczyć Odrę żeby zobaczyć, że minimalne wynagrodzenie w Niemczech wystarcza na kupno minimum 2 razy tyle dóbr co średnie wynagrodzenie w Polsce.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • emigrantka(2016-08-25 16:10) Odpowiedz 1451

    W Polsce ludziom moze zyje sie lepiej,ale to nie dlatego,ze w Polsce tak dobrze platne prace sa.Dlatego,tak sie dzieje,ze ja bedac w usa,wysylam pieniedze, Wybudowalaam dom, pieknie ogrodzilam, zagospodarowalam, i moi Rodzice dostaja $ do swojej marniutkiej emerytury. Wiele domow,mieszkan zostalo kupionych za pieniadze zarobione przez polakow ale nie w Polsce, tylko w Usa, Anglii, czy Niemczech ...Tusk okradl ludzi z emerytury,dzisiejsi 30 _40 latkowie nie beda miec na chleb z margaryna. Gdyby cos takiego zrobil w Usa, musialby sie podac do natychmiastowej dymisji, ale placy nie interesujacy sie polityka, (bo glupio myslacy),ze to ich nie dotyczy pozniej beda jeczesc i narzekac, a jak to przeforsowal Tusk, z Komorowskim to siedzieli cicho.Obudzcie sie Kochani Rodacy z tej nieustajacej spiaczki i zacznijcie wlaczyc o swoje.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • euros(2016-08-25 13:19) Odpowiedz 1366

    W Hiszpanii zarabia się 2x tyle co w Polsce

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • raftar(2016-08-25 19:41) Odpowiedz 113

    Pierniczycie. Na co pójdą nasze pieniądze - na nierobów. Tylko od czasów Pis w większej skali. Pracujący rzetelnie - ********** robotę. Wypracowane przez was pieniądze wam zabiorą i dadzą tym, od których można kupić głosy wyborcze.

  • rshyhyt(2016-08-25 20:35) Odpowiedz 74

    No zarąbisty standard praca całe zycie za 1600 zl netto na umowie śmieciowej buehehe

  • Grzegorz (2016-08-25 22:14) Odpowiedz 54

    Dziwi mnie taki artykuł na cenionym przeze mnie portalu. Wzrost poziomu życia nie oznacza wyzszego poziomu tylko wzyszy wzrost. Cxy autor ma na celu robienie ludziom wody z mózgu? Wzrost o 50% id zera to nadal polowa standardu Europy zachodniej. Piękna brzmi ale to tzw.nierzetelne dziennikarstwo.

  • jaś(2016-08-26 10:40) Odpowiedz 34

    Tak około 10% Polaków żyje się często kosztem pozostałych 90% porównywalnie z Zachodem