Sobotnie uroczystości zainauguruje polowa msza św. pod przewodnictwem bp. polowego Wojska Polskiego. W ramach wydarzenia prezydent odsłoni tablicę upamiętniającą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich oraz gen. broni pil. Stanisława Targosza. w Krzesinach odsłonięty zostanie pomnik gen. pil. Andrzeja Błasika, b. dowódcy 31. Bazy Lotniczej w Krzesinach oraz b. dowódcy 2. Brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.

Prezydent weźmie też udział w uroczystym apelu z okazji Święta Lotnictwa oraz obejrzy zapowiedź premiery przygotowanego przez TVP filmu dokumentalnego "Dywizjon 303" oraz jego fragmenty.

Jednym z najbardziej widowiskowych punktów Święta Lotnictwa będą pokazy lotnicze, które rozpoczną się godz. 12 od skoków spadochronowych. W powietrzu, zebranym zaprezentują się samoloty wielozadaniowe F-16, zarówno w grupie sześciu maszyn, jak i indywidualnie. Będzie to jeden z pierwszych pokazów akrobacji na tym samolocie w polskim lotnictwie.

Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zobaczyć akrobacje w wykonaniu myśliwca MiG-29, który poleci zarówno samodzielnie, jak i we wspólnym pokazie z samolotem akrobacyjnym XA41. Podczas pokazu pojawią się też szturmowe Su-22, transportowe C-295M i C-130 Hercules, a także zespoły akrobacyjne "Orlik" na PZL-130 Orlik oraz "Biało-czerwone Iskry" na TS-11 Iskra. Latać będą również śmigłowce bojowe Mi-24, szkolny SW-4, samoloty z cywilnej grupy akrobacyjnej Żelazny oraz bezzałogowiec rozpoznawczy Orbiter. Na wystawie statycznej będzie można również zobaczyć wszystkie typy statków powietrznych, jakie obecnie są wykorzystywane w wojsku.

Zwieńczeniem obchodów Święta Lotnictwa będzie wieczorny koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych na poznańskim placu Wolności.

Obchody Święta Lotnictwa rozpoczęły się w czwartek w Poznaniu. Przy starym porcie lotniczym na Ławicy odsłonięte zostały tablice upamiętniająca wielkopolskich lotników zamordowanych w Katyniu. Tego samego dnia w Kwaterze Lotników na poznańskim cmentarzu na Miłostowie pochowana została urna z prochami pilota myśliwskiego dywizjonu 302 z czasów II wojny światowej kpt. pil. Kazimierza Spornego.

W piątek na Politechnice Poznańskiej odbyła się konferencja naukowa "Lotnictwo dla obronności". Wieczorem, w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza miała miejsce gala jubileuszowa, podczas której zasłużonym lotnikom wręczono odznaczenia i wyróżnienia. (PAP)