- MR informuje:

China Everbright International zainwestuje w mławską firmę Novago Największa chińska inwestycja w Polsce – sfinalizowana. Wiceminister Radosław Domagalski uczestniczył w ceremonii podpisania umowy sprzedaży chińskiemu inwestorowi większościowego pakietu udziałów spółki Novago, która jest jednym z największych w Polsce podmiotów branży gospodarowania odpadami. Wartość transakcji to 123 mln zł.

- Dzisiejsza inwestycja wpisuje się w politykę współpracy Polski z Chinami, która po wizycie prezydenta Xi Jinpinga w czerwcu nabiera przyspieszenia.

Decyzja biznesowa obydwu firm potwierdza, że Polska i Chiny mają duży potencjał do rozwijania współpracy w zaawansowanych technologicznie branżach, takich jak ochrona środowiska – podkreślił wiceminister Domagalski.

Wiceszef resortu odniósł się także do społecznych aspektów przedsięwzięcia.

- Liczymy na to, że współpraca inwestycyjna z chińskim partnerem pozwoli na szybszy rozwój Novago na rynkach zagranicznych i przyczyni się do utworzenia kolejnych, stabilnych i wysoko jakościowych miejsc pracy w Mławie i regionie – podkreślił. Polskę i Chiny łączy partnerstwo strategicznie. - Jesteśmy gotowi na pogłębianie współpracy handlowej oraz inwestycyjnej. Liczymy, że nasze relacje przełożą się na większą aktywność inwestycyjną polskich firm w Chinach – podkreślił wiceszef resortu. - Ma w tym pomóc udział Polski w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, który umożliwi zaangażowanie w realizację inwestycji wpisujących się w koncepcję Nowego Jedwabnego Szlaku.

Wiceminister rozwoju zapewnił, że Polska jest niezmiennie otwarta na kapitał zagraniczny, w tym na inwestorów z Państwa Środka. - Premiujemy te projekty, które wiążą się z transferem nowoczesnych technologii, dlatego inwestycje w innowacje, badawczo-rozwojowe i w sektorze nowoczesnych usług cieszą się poparciem polskiego rządu. – zaznaczył wiceminister. Dodał, że inwestorzy mogą liczyć na profesjonalną obsługę na każdym etapie procesu inwestycyjnego.

Przy okazji uroczystości podpisania umowy wiceminister Domagalski spotkał się także z przedstawicielami zarządu China Everbright na temat możliwości rozwijania współpracy między Polską a Chinami.

Podpisanie umów sprzedaży odbyło się 29 sierpnia br. w Miejskim Domu Kultury w Mławie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)