"Niezbędna jest koordynacja i integracja zarządzania systemem wsparcia przedsiębiorców z poziomu centralnej instytucji. Dlatego tworzymy Polską Agencję Handlu i Inwestycji, która od stycznia 2017 r. rozpocznie swoją działalność. Powstanie na bazie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych i wejdzie w skład Polskiego Funduszu Rozwoju" - zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki podczas XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Wicepremier podkreślił, że nowa instytucja to jeden z kluczowych elementów nowego systemu, będzie odpowiedzialna za rozwój skali eksportu polskich firm i zwiększanie ich aktywności inwestycyjnej za granicą.

"Liczę na to, że nowy system wsparcia pomoże stworzyć eksportowe marki premium. [...] Jest to absolutnie kluczowy element w programie rozwoju. Podnosimy zakres wsparcia eksportu na jeszcze wyższy poziom" - dodał.

Polską Agencję Handlu i Inwestycji "połączy już istniejące zasoby i możliwości proeksportowe, proinwestycyjne i promocyjne. Zintegruje też działania dyplomacji ekonomicznej. Będzie odpowiedzialna za kreowanie strategii wsparcia eksportu i inwestycji zagranicznych. Ma także realizować politykę promocji polskiej gospodarki" - czytamy w komunikacie resortu rozwoju.

Agencja będzie odpowiedzialna za rozwój usług doradczych dla polskich eksporterów i inwestorów. Jako koordynator instrumentów operacyjnych.

Polski Fundusz Rozwoju zaoferuje pakiet finansowania eksportu o wartości 60 mld zł

Polski Fundusz Rozwoju, w ramach Programu Ekspansji Międzynarodowej Polskich Przedsiębiorstw, zamierza zaoferować firmom nowe instrumenty finansowe oraz doradcze w zakresie wsparcia eksportu i zagranicznych inwestycji o wartości 60 mld zł - podano w komunikacie PFR.

"Celem jest efektywne wsparcie rozwoju i zwiększenie skali polskiego eksportu oraz inwestycji na zagranicznych rynkach. To kolejny program realizowany przez PFR w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" - napisano w komunikacie.

"PFR będzie odpowiedzialny za realizację programu w nowym modelu wsparcia polskiego eksportu. Będzie zarządzał operacyjnie usługami doradczymi, produktami finansowymi i tworzył instrumenty wsparcia dostosowane do potrzeb przedsiębiorstw, w oparciu o instytucje integrowane w grupie" - dodano.

W komunikacie wskazano, że organami wykonawczymi programu będą Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) - którego rola zostanie istotnie wzmocniona, Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz, powstała z przekształcenia Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), Polska Agencja Handlu i Inwestycji (Polish Trade & Invest Agency).

"PAHI będzie dysponować zagranicznymi przedstawicielstwami handlowymi (Trade Offices) świadczącymi wsparcie przedsiębiorcom na rynkach docelowych. W celu współfinansowania zagranicznych inwestycji polskich przedsiębiorstw działa Fundusz Ekspansji Zagranicznej" - napisano.

"W ramach planowanych zmian zlikwidowane zostaną Wydziały Promocji Handlu i Inwestycji (WPHI). W ich miejsce utworzona zostanie nowa struktura zagranicznych placówek handlowych, funkcjonująca w oparciu o wyniki i systemy motywacyjne" - dodano.

W komunikacie zaznaczono, że nowe instrumenty finansowe wsparcia eksportu i zagranicznych inwestycji, jakie PFR zaoferuje przedsiębiorcom, będą warte łącznie nawet 60 mld zł, w tym finansowanie 36 mld zł, gwarancje 8,2 mld zł, ubezpieczenia i faktoring 9,6 mld zł, limity rozliczeniowe 3,5 mld zł, kapitał w ramach funduszu ekspansji zagranicznej 1,5 mld zł.

"Produkty dystrybuowane będą przez KUKE, BGK oraz inne banki komercyjne. Partnerem strategicznym Grupy PFR w zakresie udostępniania produktów finansowych i doradczych przedsiębiorstwom jest PKO Bank Polski" - napisano.

>> Czytaj też: Polska wśród liderów wzrostu PKB. Eurostat podał dane za II kw. [INFOGRAFIKA]