statystyki

Niemcy za powstaniem unijnej armii. "W pojedynkę nie pokonamy Rosji"

8 września 2016, 14:50 | Aktualizacja: 08.09.2016, 21:45
Źródło:PAP
Wyrzutnie rakiet Patriot na wystawie Seoul International Aerospace & Defense Exhibition 2013. Fotograf: SeongJoon Cho / Bloomberg

Wyrzutnie rakiet Patriot na wystawie Seoul International Aerospace & Defense Exhibition 2013. Fotograf: SeongJoon Cho / Bloombergźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: SeongJoon Cho

Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen opowiedziała się w czwartek za europejską "unią obronną" podczas wizyty na Litwie, gdzie Niemcy przygotowują się do dowodzenia batalionem ok. 1 tys. żołnierzy w ramach natowskiej strategii odstraszania Rosji.

Reklama

Reklama

Reuters pisze, że Unia Europejska od dawna rozważa zacieśnienie więzi obronnych bez podważania NATO, do którego należy wiele państw UE, zwłaszcza wobec bardziej agresywnej Rosji i zaostrzających się konfliktów na Bliskim Wschodzie.

Agencja dodaje, że W. Brytania zawsze była zdecydowanie przeciwna "armii" UE, więc Brexit "usuwa przeszkodę na drodze do ściślejszej europejskiej współpracy obronnej, za którą opowiadają się Niemcy, Francja i wiele państw wschodnioeuropejskich".

"Czas iść naprzód, ku europejskiej unii obronnej, która w zasadzie jest +Schengen obronności" - powiedziała von der Leyen dziennikarzom w Wilnie. Dodała, że właśnie tego "oczekują od nas Amerykanie".

"Kiedy mamy do czynienia z zagrożeniami wokół nas, wszyscy wiemy, że żaden kraj nie będzie w stanie sam sobie z tym poradzić. Ale razem, my Europejczycy, jesteśmy bardzo silni..." - mówiła niemiecka minister.

"Financial Times" napisał w czwartek, że po brytyjskim referendum w sprawie wyjścia z UE, Komisja Europejska chce zaproponować ambitny plan wzmocnienia współpracy obronnej w Unii. Według tego dziennika, plan będzie kluczowym przesłaniem przemówienia o stanie UE, jakie wygłosi w przyszłym tygodniu w Parlamencie Europejskim przewodniczący KE Jean-Claude Juncker.

"FT" napisał, że plan zakłada przede wszystkim "stałą ustrukturyzowaną współpracę" otwartą dla wszystkich chętnych krajów, które nie musiałyby się oglądać na sprzeciw innych, niechętnych integracji w zakresie wojskowym.

Według "FT", plan zakłada jednolite stałe dowództwo unijnych operacji wojskowych - w miejsce narodowych kwater głównych, które są obecnie podstawą wspólnych misji UE.

Ponadto - pisze "FT" - KE chciałaby rozmieszczenia unijnych grup bojowych oraz wspólnych inwestycji w sprzęt wojskowy, czy wyznaczania wiążących celów standaryzacji sprzętu. Zdaniem rozmówców dziennika, taka współpraca mieściłaby się w obecnych ramach traktatowych. Podkreślają oni, że plan nie jest krokiem ku powołaniu wspólnej unijnej armii, choć dotyka obszaru operacyjnego zarezerwowanego dotąd dla NATO, którego członkami są 22 unijne kraje. (PAP)

Reklama

Reklama

 • Ludzik(2016-09-08 16:50) Odpowiedz 4528

  Prędzej chcą wspólnej armii do pacyfikowania tych, którzy będą głośno wyrażać niezadowolenie z ubogacania kulturowego.

 • tomeck(2016-09-08 15:49) Odpowiedz 4366

  Niemcy (...) "W pojedynkę nie pokonamy Rosji" - oczywiście, że nie. Jeżeli kacapy wejdą do Polski to przecież wy też to zrobicie. Już podobny scenariusz kiedyś przerabialiśmy, prawda?

 • Piotr34(2016-09-08 16:35) Odpowiedz 3844

  Jest NATO-zadnego nowego Wehrmahtu nie potrzeba.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Polak(2016-09-08 16:44) Odpowiedz 309

  Od mieszania w szklance herbata nie zrobi się słodsza !!! Większość państw Europejskich przeznacza na armię tak małe środki, że nie wystarcza na zbudowanie solidnej armii krajowej, a ci idioci chcą tworzyć dodatkowe struktury, a ja się pytam: Z CZEGO ? Skoro nawet wymagania NATO odnośnie przekazywania określonej ilości pieniędzy z budżetu wypełnia tylko kilka krajów !!!

 • 123(2016-09-08 17:25) Odpowiedz 2417

  Niemcy mają niewiele do powiedzenia w NATO więcej w UE, więc międzynarodowa armia w UE jest im na rękę.

 • stefan(2016-09-08 19:28) Odpowiedz 2311

  Ich dziadkowie może mieli na tyle twarde cohones żeby walczyć z rosją, ale dzisiejsi niemcy to lewicowe cioty, które nie mogą się uporać z hordami prymitywnych arabusów a co dopiero z putinowską rosją? Jak przyjdzie do wojny to rosja wjedzie w nich jak w masło, ale najpierw w nas bo jak nas nauczyła historia nikt nawet nie kiwnie palcem żeby nam pomóc, naiwni idioci którzy myślą inaczej powinni sobie przypomnieć wiecznie żywe hasło. Naród który nie zna swojej historii jest skazany na jej pownowne przeżycie.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • jacezar(2016-09-08 21:35) Odpowiedz 199

  Jeśli ktokolwiek stanie w obronie Polski to tylko USA. A USA to NATO a nie jakaś europejska wydmuszka wojskowa

 • ???(2016-09-08 17:17) Odpowiedz 1533

  po czym poznać głupka? po tym , że jest Polakiem ;)

 • Wojtek(2016-09-09 07:17) Odpowiedz 131

  Dobre sobie "W pojedynkę nie pokonamy Rosji.." To jest tylko pretekst do akceptacji utworzenia takiej armii i jeszcze żeby Niemcy nimi dowodzili.. Wykorzystują strach przed Rosją, ale w interesach niemiecko-rosyjskich już Putin nikomu nie przeszkadza.. Nord Stream

 • tr(2016-09-08 17:19) Odpowiedz 97

  Niemcy idą podobnie jak przed ii wojną światową albo raczej z podobnymi założeniami kroczą ich elity szczególnie w zakresie finansów, przyszłości europy. Sama ideologia i ogólnie strategia jest odwrotnością tego co już było. To co było nie przyniosło skutku a jakoś trzeba działać z tym piętnem nazizmu :)

 • Miro(2016-09-09 08:36) Odpowiedz 71

  Najpierw niech Niemcy wywiążą się ze zobowiązań finansowych wobec NATO czyli 2% PKB na zbrojenia a potem mogą sobie coś extra tworzyć.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • bbbbb(2016-09-09 11:54) Odpowiedz 64

  Ruska trolowinia ciągle mocno się trzyma w polskich internetach :-\

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Robol(2016-09-08 23:18) Odpowiedz 613

  Czyli według was w Ameryce północnej powinno być 51 osobnych armii? Jedna na każdy stan i Kanada? Każdy stan by miał swych biurokratów, urzędników, generałów itd? I każdy stan miał by swe własne interesy? Aha ale w Europie ma tak być? Teraz gdy nie ma pasożyta UK Europa może zrobić co chce, nawet stworzyć nowe państwo zwane Europa!

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • ariel(2016-09-09 18:51) Odpowiedz 13

  to nie ruska trolownia tylko ukraińskie parchy żerujące w Polsce,cały czas piszą na Polaków i na Rosjan,na prawie wszystkich portalach aby wzbudzic nienawiść,a reakcja bedzie odwrotna,niestety,dla parchów ukrów nie bedzie litosci

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze