statystyki

Sukces studentów z Polski. Drużyna z Łodzi wygrała prestiżowe zawody łazików marsjańskich

12 września 2016, 17:44 | Aktualizacja: 12.09.2016, 18:23
Źródło:PAP
Ekipa Raptors z Politechniki Łódzkiej. Fot: Julia Marek, materiały prasowe

Ekipa Raptors z Politechniki Łódzkiej. Fot: Julia Marek, materiały prasoweźródło: Materiały Prasowe

Drużyna Raptors z Politechniki Łódzkiej wygrała trzecią edycję zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge. Zawody od soboty odbywały się w Jasionce k. Rzeszowa.

Reklama

Reklama

Drugie miejsce w Jasionce zajął zespół Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej, a trzecie drużyna McGill z Queens University z Kanady. Nagroda specjalna przypadła ekipie Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego.

European Rover Challenge (ERC) to prestiżowe zawody robotów marsjańskich skonstruowanych przez studenckie zespoły. ERC są europejską wersją odbywającej się w Stanach Zjednoczonych znanej już w świecie nauki imprezy University Rover Challenge. ERC po raz pierwszy zorganizowano w 2014 r.

"Do udziału w tegorocznej imprezie zgłosiło się 65 zespołów. Pierwszy etap kwalifikacji przeszło 45, w finale startowało 25 drużyn. Rywalizowały zespoły z Polski, Turcji, Australii, Kanady, Bangladeszu i Indii" – powiedział PAP wiceprezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej Mateusz Józefowicz. Polskę reprezentowało 15 drużyn.

Drużyny rywalizowały na 450 tonach gruntu, który został wyłożony w Centrum Wystawienniczo–Kongresowym w Jasionce. Grunt, po którym poruszały się łaziki, był odwzorowaniem powierzchni Marsa.

Łazikami zawodnicy kierowali, nie widząc swoich pojazdów (korzystając np. z kamer). Specjalnie przygotowana do zawodów arena stała się polem rywalizacji w czterech konkurencjach, będących odbiciem rzeczywistych zadań wykonywanych przez łaziki na powierzchni Marsa. "Każdego roku zmieniamy ukształtowanie terenu. Zakładamy, że konstruktorzy muszą być elastyczni. Nie mogą do końca wszystkiego przewidzieć" – zauważył Józefowicz.

ERC są największe wydarzenie kosmiczno-robotyczne w Europie. Organizatorem zawodów jest Europejska Fundacja Kosmiczna i woj. podkarpackie.

>>> Czytaj też: Nasz przemysł wejdzie w XXI wiek? Zaprezentowano założenia Polskiej Strategii Kosmicznej

Reklama

Reklama

  • @@@(2016-09-14 00:25) Odpowiedz 00

    I kto o tym wie ?-----------Lepiej pleść na okrągło w tvp i radiu o 35 letnich chłopcach kopiących piłkę ...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze