statystyki

Jak oszukiwać, to na całego. ZUS i tak nie może ukarać

19 września 2016, 06:30 | Aktualizacja: 25.09.2016, 13:44
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
ZUS

ZUSźródło: ShutterStock

ZUS jest bezbronny wobec szarej strefy. W efekcie urzędniczej interpretacji przepisów nawet jeżeli wie, że działalność jest prowadzona i składki powinny być płacone, nie ściąga ich. To milionowe straty dla budżetu.

Reklama

Reklama

Jeśli ktoś zarejestruje firmę i nie będzie odprowadzał należności – któregoś dnia ZUS się o nie upomni. Ale w tej zasadzie jest dziura. Wystarczy brak wpisania biznesu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W razie wykrycia oszustwa ZUS i tak nic nie robi.

To efekt interpretacji przepisów autorstwa Ministerstwa Polityki Społecznej. Pismo pochodzi z… 2004 r. I mimo stałego uszczelniania systemu ubezpieczeniowego obowiązuje do dziś.

– Mamy związane ręce. Widzimy, że ktoś okrada państwo, a nic nie możemy zrobić – mówi nam jeden z urzędników zajmujących się sprawami zaległości składkowych.

Rzecznik ZUS potwierdza, że interpretacja z 2004 r. nadal obowiązuje. – Brak jest podstaw do obejmowania ubezpieczeniami społecznymi osób prowadzących działalność gospodarczą nielegalnie, bez dopełnienia wymaganych odrębnymi przepisami procedur rejestracji – potwierdza rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Zdaniem ekspertów takie podejście jest kuriozalne. A przy tym niezgodne z orzecznictwem Sądu Najwyższego. – Nie ulega wątpliwości, że wpis do ewidencji ma charakter deklaratoryjny, a nie konstytutywny. To oznacza, że jedynie potwierdza działalność, a nie decyduje o tym, czy możemy mówić o prowadzeniu biznesu, czy nie – wyjaśnia radca prawny Katarzyna Ostrowska, partner w kancelarii Ostrowska Legal. W efekcie dla ZUS – zdaniem ekspertki – bez znaczenia powinno być to, czy ktoś widnieje w CEIDG, czy nie. Tak zresztą do sprawy podchodzi fiskus. Gdy ustali, że usługi są świadczone na czarno, oblicza należny za czas wykonywania działalności podatek.

Niedorzeczność całej sytuacji dostrzega też radca prawny Łukasz Chruściel, partner w kancelarii Raczkowski Paruch. Mówi wprost: postępowanie ZUS narusza ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych. Dodatkowo prowadzi do absurdu, gdy wszystkim, którzy nie chcą płacić na ubezpieczenia, opłaca się działać w szarej strefie. Tym samym chętnych do przejścia do niej może być jeszcze więcej.

Za prowadzenie działalności bez wymaganego wpisu grozi bowiem tylko grzywna do 5 tys. zł. Nawet gdyby przyjąć, że byłaby nakładana na przedsiębiorcę co pół roku (co jest mało prawdopodobne), i tak finansowo się to bardziej opłaci niż płacenie składek.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Tagi:ZUS, firma

Reklama

 • Realista (2016-09-19 11:08) Odpowiedz 1534

  "Mamy związane ręce. Widzimy, że ktoś okrada państwo, a nic nie możemy zrobić" mentalności urzędników się nie zmieni. Przecież, to państwo okrada obywateli! Zlikwidować ZUS i każdy powinien decydować czy chce płacić na swoją emeryturę czy nie.

 • Piotr(2016-09-19 07:20) Odpowiedz 1246

  "Mamy związane ręce. Widzimy, że ktoś okrada państwo, a nic nie możemy zrobić" Nie płacisz ZUSu okradasz państwo? Czy jak nie płace mafii haraczu to okradam "Ojca Chrzestnego"? ;)

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • emu(2016-09-19 08:08) Odpowiedz 1144

  Kto tu kogo okrada ?

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Kaito(2016-09-19 16:31) Odpowiedz 791

  Okrada Państwo?! Szczyt bezczelności! ZUS jest jak czarna dziura, ile byś nie włożył to pochłonie! Za TWOJE pieniądze oblepią sobie kolejny budynek piaskowcem albo wymienią flotę aut na nową... To maximum ich "przedsiębiorczego" myślenia...

 • z artykułu wypłynęła mentalność i tok rozumowania (2016-09-19 09:19) Odpowiedz 712

  w46jhe@ jest zasadnicza różnica (w tym etyczna) nad niezapłaceniem ZUSu pracownikowi a samozatrudnieniem i ZUSem w kwocie 1120 pln. Powoduje to sytuacje, że osoba obrotna która potrafi zarobić 3 tys na miesiąc realnie może sobie zostawić ok. 1.38 tys pln (3 tys -1120 ZUS -150 księgowość- 350 podatku od kwoty zysku po odliczeniu ZUSu i księgowości) Jak najbardziej zgadzam się z tobą, że nie zapłacenie ZUSu pracownikowi karygodne natomiast pobieranie pozostawienie 1.38 przykladowej fryzjerce która wyrobiła w miesiącu 3 tys pln jest również karygodne (represywne ze strony państwa) Podałem przykład fryzjerski bo jest on z życia i to całkiem niedawno gdzie po skończeniu okresu obniżonego ZUSu pani fryzjerka powiedziała wprost, że pozostawi sobie kilku klientów i będzie przyjmowała w domu (straci na tym najemca nieruchomości, państwo i konkurencja) ale nie dlatego chce tak zrobić, że jest chciwa lecz dlatego, że chce żyć. Jeżeli chodzi o artykuł to zauważ mentalność (wynika to z wypowiedzi) I na koniec proponuję zorientować się jaki jest ZUS od samozatrudnienia np. na Wyspach Brytyjskich (z tego co się orientuję to przy dochodzie do 1 tys funtów płaci się 50 funtów czyli po dzisiejszym kursie ok. 250 pln - jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić)

  Pokaż odpowiedzi (3)
 • z artykułu wypłynęła mentalność i tok rozumowania(2016-09-19 09:53) Odpowiedz 570

  Nie krytykuję pracowniczki ZUSu za egzekwowanie ale w przypadku tego artykułu za mentalność i podejście (przekłada się to na realne życie- jest bardzo podobnie). Idąc twoim tokiem rozumowania ta pani nie jest od oceniania (czyt. nie ma prawa posuwać się to stwierdzeń typu okrada (nie jest sądem a po drugie powoduje to sytuację typu ząb za ząb) a od wykonywania obowiązków (przy czym to też jest złe podejście tym razem z mojej strony bo przecież nie o to w tym chodzi by się przerzucać ale o to by wspólnie rozwiązywać problemy i tego podejścia i tej mentalności właśnie brakuje)

 • w46he(2016-09-19 08:04) Odpowiedz 3016

  I to jest fakt - tata chciał umowe od pracodawcy lecz nie dostał żadnej - zgłosił to do urzedu pracy i zusu a oni to mieli w tyłku - śmieszny kraj .... ja nie zamierzam tu pracować na bandy oszustów

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • nik(2016-09-20 08:00) Odpowiedz 100

  i wyszło że przedsiębiorcy znowu okradają i to 1100 zł miesięcznie ale rolnicy, wojskowi , policjanci itp. są cacy bo prawie nic nie płacą albo przechodzą po 15 latach na emeryturkę

 • MW(2016-09-20 10:00) Odpowiedz 92

  System jaki jest każdy widzi i ma na ten temat swoją opinię, ale jednak jest gwarantem jakieś bliżej nieokreślonej emerytury. Za 30-40 lat osoby kończące etap pracy zawodowej, a unikające płacenia składek przez całe życie chyba odczują to najbardziej. Oczywiście, można mówić ja będę okładał sam i będę miał więcej, ale to wymaga bardzo dużo determinacji i myślę że nie każdemu się uda, a pieniądze mają to do siebie że lubią się rozpływać.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • AmadekCom(2016-09-20 11:12) Odpowiedz 61

  Polacy sami chcą ZUS. W wyborach startują partie które otwarcie mówią o likwidacji ZUSu i zastąpienia go emeryturą obywatelską. Korwin, Kukiz, KNP Libertarianie o tym mówią od lat. Tymczasem Polacy wolą głosować na socjalistów którzy nie robią nic innego jak tylko zwiększają podatki. Polacy sami wybierają. Niestety wybierają źle i sami sobie są winni. Taka jest prawda. My - jako całe społeczeństwo mamy bardzo dużo możliwości. Dopóki społeczeństwo się nie przebudzi i nie zrozumie to nie ma co liczyć na zmianę.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze