statystyki

Nie bedzie podatku handlowego? KE kazała zawiesić jego stosowanie

19 września 2016, 12:00 | Aktualizacja: 19.09.2016, 12:10
Źródło:PAP
Zakupy

Zakupyźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Andrew Harrer

Komisja Europejska wszczęła w poniedziałek szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej. Komisja wydała również nakaz zobowiązujący Polskę do zawieszenia stosowania tego podatku do czasu zakończenia jego analizy przez Komisję - podała w komunikacie KE.

Reklama

Reklama

"Komisja wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej. Komisja obawia się, że progresywne stawki oparte na wielkości przychodów przyznają przedsiębiorstwom o niskich przychodach selektywną przewagę nad ich konkurentami, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa" - napisano w komunikacie KE.

"Komisja Europejska wydała dziś również nakaz zobowiązujący Polskę do zawieszenia stosowania tego podatku do czasu zakończenia jego analizy przez Komisję. Jest to następstwem decyzji podjętej przez Komisję w lipcu 2016 r. w sprawie węgierskiego podatku progresywnego opartego na przychodach w sektorze sprzedaży detalicznej, który Komisja uznała za naruszenie unijnych zasad pomocy państwa ze względu na to, że podatek ten przyznał selektywną korzyść przedsiębiorstwom, które osiągają niższe przychody w stosunku do ich konkurentów" - dodano.

W komunikacie wskazano, że rozpoczęte w poniedziałek postępowanie dotyczy podatku przyjętego przez Polskę w lipcu 2016 r., które ma zastosowanie do przedsiębiorstw działających w Polsce i prowadzących działalność w zakresie sprzedaży detalicznej towarów.

"Podatek wszedł w życie dopiero w dniu 1 września 2016 r. i żadne płatności nie były jeszcze należne. W ramach podatku przedsiębiorstwa w sektorze detalicznym odprowadzałyby miesięczny podatek na rzecz państwa na podstawie swoich obrotów ze sprzedaży detalicznej" - napisano.

Podatek od sprzedaży detalicznej ma charakter progresywny, na który składają się trzy różne stawki i progi podatkowe: stawkę podatku w wysokości 0 proc. mającą zastosowanie do części miesięcznych przychodów przedsiębiorstwa poniżej 17 mln PLN (około 3,92 mln EUR), stawkę podatku w wysokości 0,8 proc. mającą zastosowanie do części miesięcznych przychodów przedsiębiorstwa od 17 mln PLN do 170 mln PLN (około 39,2 mln EUR) oraz stawkę podatku w wysokości 1,4 proc. mającą zastosowanie do części miesięcznych przychodów przedsiębiorstwa powyżej 170 mln PLN.

"Komisja przystąpiła do zbadania tej sprawy w następstwie doniesień medialnych. Polska nie zgłosiła tego podatku Komisji. W sierpniu 2016 r. Komisja otrzymała również skargę, w której zarzucono, że polski podatek od sprzedaży detalicznej narusza unijne zasady pomocy państwa" - napisano w komunikacie KE.

"Komisja nie kwestionuje prawa Polski do decydowania o poziomie opodatkowania ani celów poszczególnych podatków i opłat. Jednakże system podatkowy powinien być zgodny z prawem Unii, w tym z zasadami pomocy państwa, i nie powinien faworyzować w sposób nieuzasadniony szczególnego rodzaju przedsiębiorstw, np. przedsiębiorstw o niższych przychodach" - dodano.

Podkreślono, że na tym etapie Komisja ma obawy, iż zastosowanie progresywnych stawek podatku opartych na wielkości przychodów przynosi selektywną korzyść przedsiębiorstwom o niższych przychodach i w związku z tym stanowi pomoc państwa w rozumieniu przepisów UE.

"Taka struktura progresywnych stawek skutkuje tym, że przedsiębiorstwa o niskich przychodach albo nie płacą podatku od sprzedaży detalicznej, albo płacą znacznie niższą jego średnią stawkę niż przedsiębiorstwa o wysokich przychodach" - napisano.

"Według wstępnej oceny Komisji progresywna stawka nie jest uzasadniona logiką systemu podatkowego w Polsce, która zakłada gromadzenie środków finansowych w celu zasilenia budżetu ogólnego. Polska dotychczas nie wykazała, dlaczego więksi sprzedawcy detaliczni powinni zostać objęci innym podatkiem niż mniejsze podmioty w świetle celów podatku od sprzedaży detalicznej" - dodano.

Komisja przystąpi teraz do dalszego badania w celu ustalenia, czy jej wstępne zastrzeżenia zostaną potwierdzone.

"Wszczęcie szczegółowego postępowania daje zainteresowanym stronom trzecim możliwość przedstawienia uwag na temat ocenianych środków pomocy. Wynik postępowania wyjaśniającego nie jest jednak przesądzony" - napisano.

Reklama

Tagi:zakaz, handel, KE

Reklama

 • Europagorszegosortu(2016-09-19 14:11) Odpowiedz 2115

  No tak, Polska jest kolonią i kraje na zachód od Odry bronią interesów swoich spółek. PKB nakręca eksport, nie będziemy nic eksportować jeżeli nic nie wyprodukujemy, a nie będziemy produkować jeśli ludziom wszystkiego dostarczą zagraniczne firmy, w dodatku na uprzywilejowanej pozycji niż rodzime, bo unikające podatków.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Paweł W-wa(2016-09-19 15:28) Odpowiedz 1513

  Przecież Szydło i prezes o tym wiedzieli, to po co forsują obietnice wyborcze które stoją w sprzeczności z zasadami obowiązującymi w UE ?

 • buehehe(2016-09-19 18:56) Odpowiedz 86

  Brukselskie sługusy zachodniego kapitału w natarciu.

 • edii(2016-09-19 15:22) Odpowiedz 79

  Na Węgrzech z tego co czytałem mają się zająć sklepami w miastach które rok do roku przynoszą straty. Wynocha na peryferia. Ustawowo. Ciekawe czy to prawda i czy to możliwe?

 • ert(2016-09-19 21:05) Odpowiedz 65

  ...no co wy Polaczkowie!?...od 1989 Solidaruchy oddawały dochodowy przemysł, zachodnim inwestorom, za miejsca pracy...o żadnych podatkach mowy nie było..no co Wy, .zapomnieliście?...

 • Prof of Concept(2016-09-19 20:53) Odpowiedz 66

  W Niemczech nie takie podatki się uchwala, które dyskryminują inne nacje ale to nie problem, wiadomo kto rządzi rzeszą.

 • fadsf(2016-09-20 05:39) Odpowiedz 54

  Szkoda że UE nie zajmie się oszustwami POdatkowymi wielkich sklepów

 • Paweł W-wa(2016-09-21 11:02) Odpowiedz 40

  Myślałem że to portal ekonomiczny, a tylu tu pisowców. Przecież pisowcy nie mają pieniędzy - jeszcze :)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze