statystyki

Francja domaga się w RB ONZ sankcji za użycie broni chemicznej w Syrii

21 września 2016, 18:36 | Aktualizacja: 21.09.2016, 19:02
Źródło:PAP
Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Marc Ayrault wezwał w środę Radę Bezpieczeństwa ONZ do wprowadzenia sankcji wobec sprawców ataków bronią chemiczną w Syrii, w szczególności wobec reżimu w Damaszku.

Reklama

Reklama

"Żadna zbrodnia nie powinna zostać przemilczana, nawet w zamian za rozejm. Nie ma pokoju, gdy panuje bezkarność; Rada musi działać" - mówił szef francuskiej dyplomacji podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa w Nowym Jorku.

Ayrault domagał się "potępienia ataków i ukarania ich sprawców", przypominając, że zgodnie z raportem ONZ władze w Damaszku przeprowadziły co najmniej dwa ataki bronią chemiczną.

Wspólne śledztwo ONZ i Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej wykazało, że armia syryjska dokonała w kwietniu 2014 i w marcu 2015 roku ataków z użyciem iperytu siarkowego (gazu musztardowego) oraz chloru. Jednak zdaniem Syrii i wspierającej ją Rosji raport nie jest oparty na solidnych dowodach i nie daje przesłanek do wprowadzenia sankcji wobec Damaszku.

AFP zauważa, że w Radzie Bezpieczeństwa nie złożono dotychczas żadnej propozycji rezolucji w tej sprawie.

Pracujący w terenie eksperci, mający mandat ONZ, wykryli łącznie w latach 2014-2015 dziewięć przypadków użycia broni chemicznej. Za dwa z nich miał odpowiadać syryjski reżim, a za jeden - w kwietniu ubiegłego roku - dżihadyści z Państwa Islamskiego. Nie ma jednak całkowitej pewności, kto przeprowadził sześć pozostałych ataków, przypisywanych przez inne źródła reżimowi prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

Środowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku odbywa się na szczeblu ministerialnym i w całości poświęcone jest sytuacji w Syrii. (PAP)

ulb/ mc/

Reklama

Reklama

  • Cris(2016-09-21 20:44) Odpowiedz 10

    Nie ma Syryjskiego reżimu Baszara el-Asada przestańcie to pisać to KŁAMSTWO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jeżeli tam jest reżim to w USA In innych krajach Europejskich też są reżimy!!!!!!!!!!!!!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze