statystyki

Orban chce deportować nielegalnych imigrantów. Mają trafić do obozów poza UE

22 września 2016, 15:02 | Aktualizacja: 22.09.2016, 16:16
Źródło:PAP
Victor Orban

Victor Orbanźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: BIANCA OTERO

Premier Węgier Viktor Orban w opublikowanym w czwartek wywiadzie wyraził przekonanie, że Unia Europejska powinna wszystkich nielegalnych imigrantów deportować i zgromadzić ich w obozach poza granicami Wspólnoty, gdzie mogliby składać wnioski o azyl.

Reklama

Reklama

"Zgadzam się, że osoby, które wjechały nielegalnie należy zgromadzić i wydalić. Ale nie do innych państw, tylko poza Unię Europejską" – oznajmił Orban w wywiadzie dla portalu Origo, dodając, że w takich nadzorowanych przez UE obozach mogliby oni składać wnioski o azyl.

Zastanawiając się, gdzie mogłyby się znaleźć takie obozy, powiedział: "To może być jakaś wyspa albo nadmorski obszar Afryki Północnej, ale bezpieczeństwo i zaopatrzenie powinna (tam) we własnym interesie zagwarantować UE".

Według Orbana można by wykonać to "niełatwe z moralnego i humanitarnego punktu widzenia zadanie", gdyby wśród europejskich rządów zrodziły się jednomyślność i wola w tej sprawie.

Zaznaczył przy tym, że należy wzmocnić granice zewnętrzne UE, by zapobiec ponownemu masowemu napływowi imigrantów.

"Trzeba wykorzystywać granice, bo one oznaczają ochronę. Niektórzy wyobrażają sobie kulę ziemską bez granic. (...) W najlepszym wypadku jest to dobroduszne i naiwne, w złym – jest to idea ściśle wkalkulowująca negatywne konsekwencje, która skończyłaby się zanikiem podstaw tradycyjnych cywilizacji, form życia, kultur i narodów. Ja natomiast nie chciałbym, by zmienił się cywilizacyjny obraz świata" – powiedział.

Dodał, że właśnie dlatego jego rząd organizuje 2 października referendum w sprawie kwot przymusowego osiedlania imigrantów, by Węgrzy mogli się wypowiedzieć, "czy chcą się zmienić pod znakiem takiej utopii, czy też chcą pozostać Węgrami, jak to im się udało przez wieki - kosztem wielu ofiar".

W referendum zostanie postawione pytanie: "Czy chce Pan/Pani, by Unia Europejska mogła zarządzić, również bez zgody parlamentu, obowiązkowe osiedlanie na Węgrzech osób innych niż obywatele węgierscy?".

Orban zaznaczył, że referendum będzie miało konsekwencje publiczno-prawne. Pytany, czy ma na myśli modyfikację traktatu lizbońskiego UE (jak pisał w środę dziennik "Nepszabadsag"), premier odparł, że najpierw należy określić treść pożądanych zmian, a potem formę.

"Węgierskie stanowisko w sprawie modyfikacji traktatu podstawowego (UE) jest zbieżne ze stanowiskiem Grupy Wyszehradzkiej. Najpierw musimy zdecydować, w jaki sposób chcemy zreformować Unię Europejską. Gdy to będziemy wiedzieć, wtedy trzeba będzie zdecydować o formie prawnej. Jeśli w Rzymie, gdzie w marcu zamkniemy debaty dotyczące reformy Unii, okaże się, że należy skorygować traktat podstawowy, to wystąpimy z takim postulatem. Jeśli zaś okaże się, że można rozwiązać problem bez tego, to powiemy, że to niepotrzebne" – oświadczył.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

>>> Polecamy: Była komisarz UE zataiła związki z rajem podatkowym na Bahamach

Reklama

Reklama

 • hmm(2016-09-22 16:34) Odpowiedz 110

  To nie jest wcale nowy pomysl - tak od lat postepuje Australia. W ten sposob unika sie giniecia uchodzcow podczas prob nielegalnego forsowania granic i zapobiega przenikaniu ludzi nieporzadanych.

 • Messer(2016-09-22 22:09) Odpowiedz 30

  Bardzo dobre podejście. Trzeba się zdecydować czy jest się uchodźcą poszukującym bezpieczeństwa i minimum warunków do przeżycia czy też jest się imigrantem wszelkimi sposobami dążącym do niemieckiego raju.

 • Krzyk ludu(2016-09-23 11:22) Odpowiedz 00

  Rozsadne rozwiazanie. Zreszta wszystko co oddala najezdzcow od Europy jest rozsadne.

 • W sprawie inwazyjnej imigracji....(2016-09-23 11:31) Odpowiedz 00

  W sprawie inwazyjnej immigracji ludnosci z Poludnia /Afryka, Azja / do UE nie ma dobrych rozwiazan. One poprostu nie istnieja. Cywilna piechota III swiata, w tym cywilna piechota muzulmanska , bez powstrzymania wzrostu liczby ludnosci w Afryce i Azji, zaleja calkowicie UE.

 • Australia ma powazne klopoty z imigrantami(2016-09-23 12:36) Odpowiedz 00

  Australia zaczyna miec ogromne klopoty z imigracja inwazyjna. Nauru, Papua Nowa Gwinea, Kambodza i inne kraje nie chca juz imigrantow i kasy australijskiej. Australia chwyta sie roznych sposobow pozbycia sie imigrantow: - kieruje statki z imigrantami w strefe morza otwartego czyli powyzej 200 mil od ladu bez dostatecznej ilosci paliwa na powrot na lad; zaczyna wysylac imigrantow do krajow Afryki np. do Gambii, czyli de facto podsyla ich do UE. Gambia pieniadze na pewno chetnie wziela od Australii, ale przeciez nie jest w stanie zapewnic ani pracy czy socjalu tej ludnosci. Ponadto nie jest w stanie ich zatrzymac jak zechca isc do Europy po lepsze zycie.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze