"Nowy zakład będzie fabryką, w której będzie produkowany najnowocześniejszy pojazd użytkowy. Produkcja 100 tys. Crafterów to wolumen, który wymagał odrębnej lokalizacji. Od wmurowania kamienia węgielnego minęły 23 miesiące. Jesteśmy dumni z terminowej realizacji tej inwestycji" - powiedział przewodniczący zarządu marki Volkswagen Samochody Użytkowe Eckhard Scholz podczas konferencji prasowej.

"Zainwestowaliśmy tu ponad 800 mln euro i wybudowaliśmy obiekt motoryzacyjny wyposażony w najnowszą technologię. Będziemy tu produkować nowego Craftera, pojazd imponujący swoimi rozmiarami. Ta wielkość skutkuje wielkością fabryki, która jest długa na 1 km i szeroka na ok. 500 m" - dodał prezes Volkswagen Poznań Jens Ocksen.

"Cieszę się, że kolejny raz mamy okazję otwierać inwestycję w segmencie automotive, który stał się jednym z filarów polskiej gospodarki. Duże inwestycje, takie jak ta, są magnesem dla kolejnych inwestorów. Dziękujemy Volkswagenowi za zaufanie. Inwestycja światowego lidera świadczy, że Polska jest oceniana wysoko" - dodał wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.

>>> Czytaj też: Tesla wprowadzi na rynek samosterujące auta do końca 2017 roku

50-60 tys. Crafterów w przyszłym roku

Volkswagen oczekuje, że przyszłoroczny wolumen produkcji samochodu użytkowego Crafter w nowo otwartej fabryce w Białężycach koło Wrześni wyniesie 50-60 tys., a docelowe moce produkcyjne na poziomie 100 tys. sztuk zostaną osiągnięte w 2018 r., poinformował prezes Volkswagen Poznań Jens Ocksen.

"Cały przyszły rok będziemy jeszcze zajęci dalszym rozwojem fabryki. Spodziewamy się, że 50-60 tys. samochodów wyprodukujemy w przyszłym roku" - powiedział Ocksen podczas konferencji prasowej z okazji otwarcia fabryki.

"W 2018 roku chcielibyśmy osiągnąć pożądaną zdolność produkcyjną w tym zakładzie" - dodał.

Poinformował także, że na początku przyszłego roku w fabryce rozpocznie się praca także na drugą zmianę. Jedną zmianę w zakładzie tworzy 700-800 osób.

Wielkość zakładu to ok.  220 ha. Planowana wielkość produkcji 100 000 pojazdów rocznie oznacza 17 samochodów na godzinę, czyli ok. 380 samochodów na dobę. Planowane zatrudnienie to 3 000 pracowników w trybie 3-zmianowym, w tym około 620 specjalistów i menedżerów odpowiedzialnych za zarządzanie i rozwój zakładu oraz około 2 400 wykwalifikowanych pracowników na liniach produkcyjnych. Fabrykę Craftera obsługuje 45 dostawców z Polski, w tym 7 z regionu.

Decyzja o wyborze lokalizacji zakładu pod Wrześnią została ujawniona w marcu 2014 r., budowa rozpoczęła się w październiku 2014 r. i trwała 23 miesiące.

Nakłady finansowe w wysokości 800 mln euro przeznaczone na budowę fabryki oraz wyposażenie jej w urządzenia produkcyjne powodują, że zakład we Wrześni jest największą dotychczasową inwestycją zagraniczną w Polsce.

>>> Czytaj też: Kolejna wielka inwestycja w Polsce. Fiat wyłoży ponad 1 mld zł na produkcję silników w Bielsku-Białej