Indeks Dow Jones Industrial wzrósł o 0,2 proc. ustanawiając nowy historyczny rekord. S&P 500 zyskał 0,6 proc., zaś Nasdaq Comp. poszedł w górę o 1 proc.

Również zachodnioeuropejskie giełdy zakończyły sesję wzrostami. Jedynym wyjątkiem był indeks włoskiego parkietu, który zniżkował o 0,2 proc.

"Po głosowaniu w sprawie Brexitu trzy dni zajęło zanim rynki otrząsnęły się po tym wydarzeniu. Po niespodziewanym zwycięstwie Donalda Trumpa - rynki potrzebowały na +absorpcję+ 3 godzin, a po włoskim referendum - tylko 3 minut" - powiedział Guillermo Hernandez Sampere, ekonomista MPPM EK w Eppstein.

"Wynik referendum nie był takim zaskoczeniem, jak wielu przewidywali. Rynki odrobiły lekcję" - dodał.

Włosi odrzucili w niedzielę w referendum konstytucyjnym projekt zmian w ustawie zasadniczej autorstwa rządu Matteo Renziego - wynika z sondaży exit poll. Zmiany w konstytucji odrzuciło około 60 procent Włochów, a poparło ok. 40 procent.

Premier Włoch Matteo Renzi podał się do dymisji i złożył ją w poniedziałek na ręce prezydenta Sergio Mattarelli. Szef rządu wziął na siebie pełną odpowiedzialność za tę porażkę.

Reformy ustrojowe we Włoszech miały przyspieszyć proces implementacji decyzji politycznych i utorować drogę reformom strukturalnym. Spekuluje się, iż wyniki referendum we Włoszech mogą wzmocnić popularność partii populistycznych w Europie. W przyszłym roku do urn w wyborach pójdą m.in. w Niemczech czy w Holandii.

Tymczasem w Austrii - według ogłoszonych w niedzielę wieczorem wstępnych wyników w drugiej turze wyborów prezydenckich w tym kraju zwyciężył kandydat niezależny Alexander Van der Bellen, uzyskując 51,68 proc. głosów. Jego rywal Norbert Hofer z prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe) uzyskał 48,32 proc.

Do wzrostów na Dow Jones Industrial najmocniej przyczyniły się notowania Goldman Sachs. Wśród spółek z indeksu S&P 500 najlepiej radził sobie sektor finansowy, informatyczny i dóbr konsumpcyjnych.

Taniały akcje Apple. Technologiczny gigant wysłał do amerykańskich regulatorów list, w którym zawarł uwagi w sprawie wprowadzenia przepisów dotyczących pojazdów autonomicznych. Tym samym inwestorzy dostali kolejną wskazówkę, iż spółka może planować ekspansję w tym sektorze.

Wyraźnie w górę szedł kurs Hilton Worldwide Holdings. Zarząd spółki wyraził zgodę na wydzielenie z przedsiębiorstwa dwóch podmiotów, na czym skorzystają udziałowcy.

Rentowności obligacji na rynkach bazowych zakończyły sesję bez większych zmian.

Z danych makro, wskaźnik aktywności w usługach ISM w USA wyniósł w listopadzie 57,2 pkt., wyraźnie wyprzedzając oczekiwania.

W poniedziałek pojawiły się także dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro oraz końcowe dane PMI w sektorze usług wielu krajów.

W tym tygodniu inwestorzy najbardziej czekają na czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Oczekuje się, iż EBC ogłosi przedłużenie programu skupu aktywów oraz wprowadzi zmiany w jego technicznych parametrach.

Wyniki referendum we Włoszech korzystnie wpłynęły na notowania wspólnej europejskiej waluty. Bezpośrednio po ogłoszeniu badań exit-poll, tuż po północy, kurs EUR/USD spadł o ok. 1,4 proc. w okolice 1,05 i znalazł się na 20-miesięcznych minimach. Mimo to euro odrobiło już te straty. Kurs EUR/USD kwotowany jest powyżej 1,076, czyli o niemal 2 proc. wyżej niż w nocy. Poziom ten obserwowano ostatnio w połowie listopada.

Osłabia się natomiast jen. Kurs USD/JPY rośnie o 0,3 proc. i kieruje się ku wielomiesięcznym maksimom, na których znalazł się pod koniec ubiegłego tygodnia i jest kwotowany w okolicach 113,8.

Ropa naftowa tanieje o ponad 1 proc., zaś miedź zwyżkuje o blisko 3 proc.

Tymczasem w W USA liczba czynnych odwiertów rośnie już od 5 tygodni i jest obecnie najwyższa od stycznia 2016 r. - wynika z danych firmy Baker Hughes Inc. - wynosi 477 odwiertów. Od końca maja liczba odwiertów w USA wzrosła o 161.

WSKAŹNIK ISM Z AMERYKAŃSKIEGO SETKORA USŁUG POWYŻEJ OCZEKIWAŃ W IX

Wskaźnik aktywności w usługach w USA wyniósł w listopadzie 57,2 pkt. wobec 54,8 pkt. w październiku - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 55,5 pkt. 50 pkt. stanowi granicę pomiędzy rozwojem a spadkiem aktywności w sektorze.

INFLACJA W USA ZBLIŻA SIĘ DO CELU INFLACYJNEGO FED - EVANS, FED

Inflacja w Stanach Zjednoczonych zbliża się do poziomu celu inflacyjnego Rezerwy Federalnej - ocenił w poniedziałek Charles Evans, prezes Fed z Chicago. Evans uważa, iż gospodarka Stanów Zjednoczonych pozostanie "mocna" przez kilka najbliższych lat, jeżeli wziąć pod uwagę planowane do wdrożenia przez administrację Donalda Trumpa rozwiązania. Ocenił, iż popyt w gospodarce USA "ma się naprawdę dobrze".

DUDLEY Z FED ZA "NIECO" MNIEJ AKOMODACYJNĄ POLITYKĄ MONETARNĄ W USA

"Opowiedziałbym się za nieco mniej akomodacyjną polityką monetarną w USA, wraz upływem czasu widziałbym stopniowe podnoszenie krótkoterminowych stóp procentowych" - powiedział w poniedziałek William Dudley, prezes Rezerwy Federalnej z Nowego Yorku. "Gdy gospodarka rośnie w tempie, które znajduje się nieco powyżej poziomu, który dałby się podtrzymać w długim terminie, to rynek pracy powinien stopniowo i ciągle się zacieśniać. Wynikła z tego presja na zasoby powinna pchnąć inflację w kierunku 2-proc. celu inflacyjnego Fed w ciągu roku lub dwóch" - dodał.

Zdaniem Dudley'a obserwowane zacieśnienie sytuacji na rynku finansowym odzwierciedla oczekiwania względem bardziej ekspansywnej polityki monetarnej w USA oraz spodziewanej reakcji Fed na tę ekspansję. "W ocenie rynku, Fed będzie chciał zacieśnić politykę monetarną mocniej niż do tej pory się tego spodziewano" - powiedział Dudley.

W SĄDZIE NAJWYŻSZYM WLK. BRYTNAII ROZPOCZĘŁA SIĘ ROZPRAWA WS. BREXITU

W brytyjskim Sądzie Najwyższym rozpoczęła się w poniedziałek zaplanowana na cztery dni rozprawa dotycząca procedury uruchamiającej Brexit. Rząd Theresy May liczy na wyrok, który pozwoli mu na samodzielne zainicjowanie procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Na początku listopada Wysoki Trybunał (High Court) orzekł, że brytyjski rząd nie może rozpocząć negocjacji w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej bez zgody obu izb brytyjskiego parlamentu. Od decyzji odwołał się gabinet premier Theresy May.

Jako pierwszy przed sądem stanowisko przedstawił prokurator generalny Jeremy Wright. Jak mówił, popierając opinię rządu, złożona przez gabinet May apelacja porusza problemy "dotyczące samego rdzenia brytyjskiego systemu konstytucyjnego". Jego zdaniem nie ma potrzeby przeprowadzenia kolejnego głosowania w parlamencie, ponieważ jego zgody wymagała sama organizacja czerwcowego referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z Unii.

STREFA EURO I UE USPOKAJAJĄ RYNKI PO REFERENDUM WE WŁOSZECH

Ministrowie finansów państw strefy euro starali się uspokajać w poniedziałek nastroje po przegranym przez premiera Włoch referendum konstytucyjnym w tym kraju. KE podkreśliła, że euroland jest wystarczająco silny, by przetrwać wszelkiego rodzaju szoki. "Jestem pewien, że włoskie władze mają możliwości, aby stawić czoło tej sytuacji. Włochy to silny, niezawodny kraj" - powiedział dziennikarzom unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici. "Nie ma podstaw do kryzysu w strefie euro" - podkreślił minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble. W podobnym tonie wypowiadał się jego francuski odpowiednik Michel Sapin, który zaznaczył, że Włochy to solidny kraj.

WYNIKI REFERENDUM NA RAZIE BEZ WPŁYWU NA RATING WŁOCH

"Odrzucenie przez Włochów w referendum reformy konstytucyjnej nie wpłynie na razie na rating Włoch" - napisała w poniedziałek w komunikacie agencja Standard&Poor's. "Negatywny wynik referendum nie wpływa na ocenę kredytową Włoch, podobnie jak nie ma bezpośredniego wpływu na politykę gospodarczą i budżetową Włoch, poza możliwymi krótkoterminowymi zmianami we włoskiej polityce" - napisano.

SPRZEDAŻ DETALICZNA W STREFIE EURO W X W GÓRĘ

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w październiku w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosła o 1,1 proc., a miesiąc wcześniej spadła o 0,4 proc., po korekcie z -0,2 proc. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż mdm wzrośnie o 0,8 proc. Sprzedaż detaliczna rok do roku wzrosła w X o 2,4 proc., po wzroście w poprzednim miesiącu o 1,0 proc., po korekcie z +1,1 proc. Teraz spodziewano się wzrostu o 1,7 proc.

KOŃCOWE WYLICZENIA PMI W STREFIE EURO I WLK. BRYTANII

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 53,9 pkt. wobec 53,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia. Wstępnie szacowano wartość indeksu na 54,1 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro wyniósł w listopadzie 53,8 pkt. wobec 52,8 pkt. w poprzednim miesiącu - podano końcowe wyliczenia. Wstępnie szacowano wskaźnik na 54,1 pkt.

Indeks PMI z sektora usług Niemiec, przygotowywany wyniósł w listopadzie 55,1 pkt. wobec 54,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 55,0 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług w Wielkiej Brytanii wyniósł w listopadzie 55,2 pkt. wobec 54,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniach. Prognozowano, że indeks wyniesie 54,0 pkt. PMI composite wyniósł zaś w XI 55,2 pkt. wobec 54,7 pkt. w X. Szacowano 54,6 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji wyniósł w listopadzie 51,6 pkt. wobec 51,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 52,6 pkt.

WSKAŹNIK NASTROJÓW SENTIX W STREFIE EURO W DÓŁ W XII

Wskaźnik zaufania wśród inwestorów w strefie euro wg Sentix w grudniu spadł do 10,0 pkt. z 13,1 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się w tym miesiącu poprawy wskaźnika do 14,3 pkt. Wskaźnik ocen obecnej sytuacji zniżkował do 8,3 pkt. z 12,3 pkt. poprzednio. Spadł też indeks oczekiwań i wyniósł 11,8 pkt. wobec 14,0 pkt. miesiąc wcześniej. (PAP)

>>> Polecamy: Rzeka pieniędzy na inwestycje. Londyn wyda ponad 500 mld funtów