O przygotowaniu projektu nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Minister podkreśliła, że resort preferuje rodzinne formy pieczy zastępczej, stąd propozycja, by powstał centralny rejestr miejsc pieczy zastępczej prowadzony przez MRPiPS, w którym widniałyby wszystkie rodziny gotowe do sprawowania pieczy. Obecnie, jak powiedziała minister, sądy dysponują wykazem rodzin tylko na poziomie powiatu.

Zmienić miałyby się też zasady dysponowania środkami ze świadczenia 500 plus, które wypłacane jest na dzieci przebywające w pieczy zastępczej. Jak zapowiedziała minister, 20 proc. tego świadczenia, czyli 100 zł, co miesiąc przekazywane byłoby na specjalnie wydzielony rachunek bankowy, prowadzony przez starostę. Pieniądze tam zgromadzone dziecko będzie mogło odebrać w momencie ukończenia 18 lat.

Ponadto, umieszczenie dziecka w pieczy automatycznie wiązałoby się z wprowadzeniem asystenta rodziny; byłby też zakaz umieszczania dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych jeśli są poniżej 10 roku życia, a zgoda na utworzenie nowej placówki opiekuńczo-wychowawczej mogłaby być wydawana w absolutnie wyjątkowych sytuacjach - taką zgodę mógłby wydać wyłącznie wojewoda.

Reklama

Minister zapowiedziała też zmiany w adopcjach międzynarodowych, które miałyby od tej pory być w wyłącznej dyspozycji MRPiPS.

Jak zapowiedziała Rafalska, do końca tygodnia projekt noweli ma trafić do uzgodnień międzyresortowych. (PAP)

autor: Paweł Żebrowski