Kilkanaście projektów e-samochodów wpłynęło do spółki ElectroMobility Poland, która planuje rozpocząć budowę prototypów - poinformowała EMP. Dodano, że konsorcja złożone łącznie z prawie 200 firm o różnych kompetencjach chcą uczestniczyć w budowie e-aut.

Dyrektor zarządzający ElectroMobility Poland Piotr Zaremba, cytowany w środowym komunikacie prasowym, powiedział, że przedsiębiorcy "stworzyli konsorcja złożone łącznie z prawie dwustu podmiotów o różnych, uzupełniających się kompetencjach". "Dzięki temu zmaksymalizowali swój potencjał, a do EMP trafiły wartościowe propozycje" - ocenił.

Konsorcja, które zgłosiły się do EMP, muszą wykazać się know-how z zakresu prototypowania e-samochodu oraz konkretną propozycją biznesowego rozwoju projektu.

Zaremba zaznaczył, że "poziom zgłoszeń, jest zróżnicowany, ale wiemy już, że zawierają one ciekawe rozwiązania, które będą mogły zostać przez nas praktycznie wykorzystane w pracach nad e-autem".

Obecnie trwa etap wstępnej selekcji otrzymanej dokumentacji oraz jej oceny pod kątem potencjału biznesowego i zgodności z wymogami technicznymi. Zakończy się on wyborem projektów, które - w opinii ekspertów - stwarzają realną szansę na uruchomienie produkcji seryjnej polskiego samochodu elektrycznego.

Reklama

W skład komisji, powołanej do oceny i selekcji najlepszych projektów, weszło 12 ekspertów z różnych dziedzin. W gronie tym znaleźli się przede wszystkim specjaliści z branży motoryzacyjnej, projektanci i konstruktorzy pojazdów, a także przedstawiciele branży badawczo-rozwojowej, naukowej i technicznej związanej z tematyką automotive. W składzie komisji zasiadają również osoby odpowiedzialne za ocenę potencjału rynkowego zaprezentowanych koncepcji, a także możliwości ich komercjalizacji.

Jak czytamy w komunikacie ElectroMobility Poland, już w pierwszym kwartale br. EMP rozpocznie zaawansowane prace nad wybranymi w toku postępowania prototypami. Prace potrwają kilkanaście miesięcy. Wiosną 2019 roku, spółka ma dysponować jeżdżącymi prototypami osobowych samochodów elektrycznych.

Rządowy Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce zakłada, że do 2025 r. po polskich drogach będzie jeździć 1 mln pojazdów elektrycznych. Rząd planuje zaktywizować polski przemysł motoryzacyjny i w tym celu powstała spółka celowa - ElectroMobility Poland, która planuje - przy wsparciu polskiego rządu - stworzyć podstawy dla nowego rynku w Polsce i stać się częścią globalnego przemysłu pojazdów elektrycznych. Jednym z udziałowców spółki ElectroMobility Poland jest Energa.

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 3 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 185 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar stanowiący ok. 24 proc. powierzchni kraju.

>>> Czytaj też: Kiedy Uber przestanie przynosić ogromne straty? CEO firmy podaje konkretny termin