– W związku z trwającymi w parlamencie pracami nad nową wersją projektu ustawy o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych warto zwrócić uwagę na pojawiającą się możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w 2018 r., które z uwagi na ograniczenia wynikające z art. 15e ustawy o CIT podlegają limitowaniu – mówi Dariusz Malinowski, partner i doradca podatkowy w KPMG. Podkreśla, że z projektu wyraźnie wynika, że w przypadku złożenia wniosku o zawarcie APA do 31 grudnia 2019 r. art. 15e ust. 15, który pozwala uniknąć limitowania kosztów uzyskania przychodów w okresie objętym decyzją APA, będzie miał zastosowanie również do roku podatkowego poprzedzającego rok złożenia wniosku – a więc 2018.
Ekspert wskazuje również, że jeśli projekt ustawy wejdzie w życie, to ograniczenie dotyczące limitowania kosztów nie będzie miało zastosowania jedynie w okresie, którego dotyczy APA. – A to oznacza, że wnioski złożone w 2020 r. umożliwią wyeliminowanie ograniczeń wynikających z art. 15e w zakresie zaliczania w koszty podatkowe wyłącznie wydatków, jakie wystąpią po 1 stycznia 2020 r. Innymi słowy, w przypadku złożenia wniosku w 2020 r. z ochrony na podstawie APA nie będą mogły korzystać już zarówno wydatki za 2019, jak i 2018 r. – wyjaśnia Dariusz Malinowski.
Reasumując, podatnicy realizujący transakcje z podmiotami powiązanymi, liczący na uniknięcie ograniczeń z art. 15e ustawy o CIT w zaliczaniu niektórych kosztów poniesionych w latach 2018 i 2019 do kosztów uzyskania przychodów, powinni do końca grudnia bieżącego roku przygotować i złożyć wnioski o APA do szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
– Złożenie wniosku o APA przed końcem bieżącego roku nie zaszkodzi również wtedy, gdy się okaże, że nowelizacja nie zostanie jednak uchwalona – dodaje Mateusz Latkowski, doradca w Kancelarii Wilk Latkowski. Tłumaczy, że wówczas nadal w grę wchodzić będą obecnie obowiązujące przepisy. A te mówią, że ochrona wynikająca z APA dotyczy kosztów od momentu wydania decyzji, a także do roku poprzedzającego jej wydanie. – Zasadniczo fiskus ma na wydanie decyzji 6, 12 lub 18 miesięcy w zależności od tego, czy porozumienie ma charakter, jedno-, dwu- czy wielostronny – tłumaczy ekspert. I dodaje, że im szybciej wniosek zostanie złożony, tym szybciej wydana zostanie decyzja, która pozwoli uratować również wydatki poniesione w roku poprzedzające jej wydanie. W takim przypadku należy jednak raczej zapomnieć o ochronie kosztów z 2018 r., jeśli uwzględnić realne terminy wydania APA na podstawie wniosku złożonego np. trzy miesiące przed końcem roku. ©℗ C3
Reklama