"Czeka nas okres intensywnej pracy, ale wierzę, że Komisja Trójstronna jest w stanie dojść do porozumienia i to całkiem szybko. W ten sposób osoby, które po 1 stycznia 2009 r. uzyskają prawo do wcześniejszej emerytury będą mogły przejść na nią, tyle że najwyżej kilka miesięcy później" - wyjaśnił Siewierski. - "W zasadzie jesteśmy tylko krok od porozumienia" - dodał.

Przewodniczący FZZ zaznaczył, że na wypadek odrzucenia prezydenckiego weta przez Sejm jego związek "przygotowuje wnioski do sądów powszechnych dla wszystkich tych, którzy po kilkunastu latach pracy w szczególnych warunkach zostaną pozbawieni praw nabytych". Dodał, że jeśli "pomostówki" wejdą w życie w wersji uchwalonej przez Sejm, to na pewno "związkowcy zaskarżą je do TK".

"Gdyby Trybunał Konstytucyjny nie zgodził się, że przepisy o +pomostówkach+ w obecnym kształcie naruszają zasadę praw nabytych, o czym jestem przekonany, to dotrzemy z nią nawet do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu" - stwierdził Siewierski.

Przypomniał też, że "sam premier dostrzegał już prawdopodobną potrzebę zmian w przepisach o +pomostówkach+ zapowiadając, że za około rok od ich wejścia w życie Komisja Trójstronna powinna przeanalizować działanie ustawy w praktyce i przemyśleć wniesienie ewentualnych poprawek".

Reklama