"Naszym najwyższym priorytetem jest zadbanie, aby Equisse i Hermes Senior, w momencie, gdy trafią do pierwszych klientów, były niezawodne. Działamy w biznesie, w którym jakość produktów i ich bezawaryjność to jedne z podstawowych czynników wpływających na decyzje zakupowe. Mając to na uwadze, podjęliśmy niełatwą dla nas decyzję o przesunięciu komercjalizacji urządzeń" - powiedział prezes PZ Cormay Janusz Płocica, cytowany w komunikacie.



Przedmiotem projektu Equisse jest opracowanie analizatora biochemicznego o wydajności 400 oznaczeń na godzinę wraz z linią odczynnikową. W listopadzie 2016 r. zostały pozytywnie zakończone testy transportowe, a w grudniu 2016 r. testy EMC. Kontynuowane są prace nad testami linii odczynnikowej do analizatora Equisse. Aktualnie prowadzone prace polegają na dopracowaniu elementów obudowy oraz na udoskonaleniu pracy kilku modułów, w tym systemu zasilania energią, którego niewłaściwe działanie wykryto w listopadzie 2016 r. Na początek 2017 r. planowane jest przeprowadzenie testów Electrical Safety, dokończenie walidacji wewnętrznej oraz przeprowadzenie walidacji zewnętrznej.



"Zakładając, że obecnie prowadzona weryfikacja pozwoli pozytywnie zatwierdzić nowo wprowadzane rozwiązania techniczne, spółka przewiduje, że analizator Equisse zostanie zarejestrowany w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Polsce (URPL) w II kwartale 2017 r." - czytamy w komunikacie.



Przedmiotem projektu Hermes Senior jest opracowanie analizatora hematologicznego klasy 3 oraz 5-diff o wydajności 120 oznaczeń na godzinę, który jest w stanie wykonywać pomiar 35 parametrów krwi. Przeprowadzone zostały testy EMC i testy transportowe, które zakończyły się pozytywnymi wynikami. Przygotowana została również instrukcja użytkowania. Zakończone zostały prace nad linią odczynnikową do analizatora. Spółka czeka na wyniki przeprowadzonych testów Electrical Safety.



W IV kwartale 2016 r. przeprowadzono testy walidacyjne w laboratorium działu badań i rozwoju spółki, w efekcie których wykryto wady oprogramowania sterującego i interfejsu urządzenia, głównie w trybie automatycznym obsługi analizatora. Wykryte wady uniemożliwiają rozpoczęcie komercjalizacji urządzenia. Spółka zgłosiła zastrzeżenia do dostawcy oprogramowania i spodziewa się otrzymać nową, poprawioną wersję oprogramowania na koniec stycznia 2017 r.



"Spółka przewiduje, że będzie mogła podać zaktualizowany harmonogram realizacji projektu Hermes Senior do końca marca 2017 r. po testach i weryfikacji poprawionej wersji oprogramowania" - podano także.



Projekty Equisse i Hermes Senior to przedsięwzięcia o znaczeniu strategicznym dla spółki, a ich komercjalizacja może mieć istotny wpływ na wyniki finansowe PZ Cormay, podkreślono.



PZ Cormay to producent odczynników diagnostycznych i dystrybutor aparatury medycznej. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od 2008 r.



(ISBnews)