Poinformowała, że kontrakt zawarty z RosUkrEnergo (którego większościowym udziałowcem jest Gazprom), przestaje obowiązywać na początku 2010. Wiceminister podkreśliła, że w związku z problemami finansowymi spółki istnieje obawa, że już w 2009 r. może ona przestać funkcjonować.

"Jeśli chodzi o działania awaryjne, podjęte w sytuacji braku możliwości przedłużenia kontraktu z RosUkrEenergo, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) nie wyklucza zawarcia dodatkowego kontraktu krótkoterminowego, opartego o solidne podstawy biznesowe, na wolumen dostaw gazu środkowoazjatyckiego, na które opiewał wygasający kontrakt" - podkreśliła.

Zaznaczyła, że podjęcie konkretnych decyzji uzależnione będzie m.in. od rozmów i od uzgodnień ze stroną rosyjską, co będzie miało miejsce w styczniu podczas najbliższego posiedzenia grupy roboczej do spraw paliwowo-energetycznych, a następnie posiedzenia Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej.

Poinformowała, że innym rozwiązaniem, przewidywanym przez PGNiG, jest rozbudowa połączeń międzysystemowych, w tym zwiększenie przepustowości połączeń istniejących na granicy niemieckiej w Lasowie oraz budowa połączenia na granicy czeskiej.

Reklama

Podkreśliła, że istotna jest również umowa zawarta z ukraińskim Naftogazem, dotycząca dostaw z rejonu Hrubieszowa. "Ta umowa na dzień dzisiejszy ma znaczenie tylko lokalne, ale istnieje możliwość rozbudowy dostaw tą nitką" - oceniła.

Dodała, że Polska podejmuje wszelkie starania do prowadzenia partnerskiego dialogu ze stroną rosyjską. W związku z tym, w dniach 22-23 października br. w trakcie odbywającego się w Moskwie Międzynarodowego Tygodnia Energetycznego, wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak przeprowadził rozmowy z wicepremierem rosyjskiego rządu Igorem Sieczinem oraz prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem. Tematem rozmów było zagadnienie źródeł i kierunków dostaw gazu do Polski.

Wiceminister powiedziała, że w wyniku tych rozmów poruszono sprawę zorganizowania polsko-rosyjskiej Międzyrządowej Komisji do spraw Współpracy Gospodarczej oraz grup roboczych tej komisji. W dniach 22-23 stycznia 2009 r. planowane jest drugie posiedzenie polsko-rosyjskiej komisji, a tydzień wcześniej zespołu roboczego.