"By polityka gospodarcza lepiej funkcjonowała, by ten transfer społeczny, tj. 40 mld zł w 2017 r. i 50 mld zł w 2018, sfinansować byśmy chcieli nie poprzez podnoszenie podatków, ale uszczelnianie podatków, a także master plan oraz spójność społeczną" - powiedział Morawiecki podczas konferencji "Ryzyka i Trendy 2017", zorganizowanej przez centrum analityczne Polityka Insight.

Podkreślił, że system podatkowy był dotychczas błędny - istniała znacząca luka podatkowa, a obecny rząd będzie te słabości instytucjonalne państwa redukować.

"Pojawi się 40-50 mld zł, których nie było - nie z funduszy europejskich. […] Będziemy się starali ukrócić omijanie podatków i pojawią się te pieniądze" - zapewnił wicepremier.

Morawiecki powiedział, że na "czasy niepewności" chciałby zaproponować trzy elementy: master plan, spójność społeczną oraz elastyczność.

"Pierwszy element to master plan, który wytycza kierunki działań, branże przyszłości - np. elektromobilność, wskazanie na rozwój stoczniowy, klastry motoryzacyjne, postawienie na edukację" - wskazał wicepremier.

"Drugi element konstytutywny: spójność społeczna - po polsku: solidarność. Uważam to za niezwykle ważny element w polityce gospodarczej. W najbliższych 20 latach nie da się budować polityki gospodarczej bez tej spójności społecznej" - dodał Morawiecki.

Według niego, trzeci kluczowy element to elastyczność - powinien on być uwzględniany w strategiach biznesowych. Jest on niezwykle ważny - wicepremier uważa, że ten właśnie element będzie decydował, czy społeczeństwa i gospodarki odniosą sukces.