Polska Grupa Zbrojeniowa i specjalizująca się w systemach rakietowych europejska grupa MBDA podpisały w czwartek porozumienie o współpracy. Wg kierownictw obu firm, w grę wchodzi transfer technologii w obie strony.

"Dzisiejszy dzień jest otwarciem budowy kompetencji PGZ w dziedzinie szeroko rozumianych najwyższych technik rakietowych" – powiedział prezes PGZ Arkadiusz Siwko, podkreślając, że MBDA należy do światowych liderów tej branży. "Doszliśmy po wielomiesięcznych negocjacjach do porozumienia dotyczącego szerokiej kooperacji, wymiany technologii" – dodał.

"To daje nam pewność, że będziemy w stanie w Polsce, w naszym przemyśle krajowym, w oparciu o transfer technologii, uzyskać kompetencje i zrealizować szereg programów" - mówił Siwko. Wg prezesa, chodzi przede wszystkim o program obrony przeciwlotniczej Narew, ale także inne przedsięwzięcia.

Dyrektor MBDA ds. eksportu Jean-Luc Lamothe podkreślił, że porozumienie "nie bez powodu nazwano strategicznym". "Po raz pierwszy podpisujemy takie porozumienie poza naszymi krajami" - powiedział. MBDA to wielonarodowe przedsiębiorstwo działające w Wielkiej Brytanii, Francji, we Włoszech, w Niemczech i Hiszpanii.

Siwko zaznaczył, że porozumienie otwiera drogę do udziału w produkcji i dostawach nie tylko na potrzeby polskiego wojska, lecz także na rynki trzecie. "Niezależenie od tego, w jakim tempie i jakie produkcje będą zamawiane przez polskie siły zbrojne, my rozpoczynamy tę kooperację przemysłową, myśląc o globalnej współpracy" - powiedział. Szczegóły kooperacji mają zostać opracowane w najbliższych miesiącach.

"My, jako przemysłowa część systemu obrony, musimy podejmować działania, które przygotowują kompetencje naszych zakładów przez cały czas, niezależnie od trwającego procesu modernizacji sił zbrojnych i zamówień z tym związanych. Musimy już dzisiaj antycypować oczekiwania, które mogą następować w latach kolejnych" - dodał Siwko.

"Mamy zamiar nawiązać prawdziwe partnerstwo, to oznacza transfer technologii w obie strony – z MBDA do PGZ i vice versa" - zapewnił Lamothe. Podkreślił, że MBDA produkuje nie tylko pociski, ale całe systemy rakietowe, w tym środki radiolokacji i łączności, a tu "PGZ ma znaczące kompetencje".

"Nigdy nie mamy do czynienia przy tej pozycji przemysłu polskiego z jednostronną kooperacją, z transferem w jedną stronę" - powiedział Siwko. Wskazał na kompetencje zakładów Grupy w optoelektronice i technice radarowej.

"Jest naszym obowiązkiem przygotować należytą ofertę dla polskich sił zbrojnych, ale także przygotować przemysł do jego unowocześnienia, transferu najwyższej technologii i uzyskać zdolność eksportową" - powiedział prezes PGZ. Zaznaczył, że Grupa jest gotowa współpracować ze wszystkimi liczącymi się producentami, którzy mogą stać się dostawcami polskiej armii. "Musimy być w stałej kooperacji ze wszystkimi firmami, które są liderami. Nigdy – i to jest nasza stała strategia – nie wiążemy się z jednym partnerem. Wiążemy się z tymi, którzy w danym momencie są na najwyższym stopniu zaawansowania technologicznego i dają szansę polskiemu przemysłowi na udział na satysfakcjonującym poziomie" - mówił.

Podpisane w Warszawie porozumienie zakłada poszerzenie wzajemnej współpracy oraz rozwój kompetencji przemysłowych PGZ w zakresie systemów rakietowych oraz rakiet. Dotyczy to zarówno obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, jak i morskich i powietrznych systemów rakietowych.

Dokument nakreśla ramy współpracy PGZ z MBDA w programach rakietowych ujętych w planie modernizacji technicznej, zwłaszcza programu "Narew".

W razie wyboru przez Ministerstwo Obrony Narodowej rozwiązań oferowanych przez MBDA, grupa przekaże stronie polskiej know-how oraz włączy polskie spółki przemysłu zbrojeniowego w międzynarodowy łańcuch dostaw.

Na mocy porozumienia zakłady należące do PGZ zyskują możliwość współpracy z MBDA w zakresie pocisków rakietowych, wyrzutni, systemów dowodzenia i kierowania, systemów transmisji danych, wozów wsparcia, integracji systemu, zarządzania programem, serwisowania oraz szkolenia.

Spółki z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, które mogą zostać zaangażowane w kooperację z MBDA, to m.in. PIT-Radwar, Mesko, PCO, Zakłady Mechaniczne Tarnów, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia, Wojskowe Zakłady Elektroniczne, Wojskowe Zakłady Łączności, OBR Centrum Techniki Morskiej, Huta Stalowa Wola, Jelcz, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 oraz Stocznia Remontowa "Nauta".

Francuski oddział MBDA wchodził w skład konsorcjum Eurosam, które oferowało Polsce system obrony powietrznej SAMP/T w ramach programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. MBDA z Niemiec i Włoch są - obok amerykańskiego koncernu Lockheed Martin - producentem systemu MEADS. W kwietniu 2015 do końcowych negocjacji w programie "Wisła" wybrano system Patriot oferowany przez amerykańską korporację Raytheon. Jednym z warunków jest specjalna konfiguracja zestawów, wyposażonych m.in. w nowy radar.

We wrześniu ub.r. MON wystosowało do Raytheona zapytanie ofertowe ws. zestawów Patriot, wystąpiło też do konsorcjum MEADS o dodatkowe szczegółowe informacje. W poniedziałek przedstawiciele MEADS prowadzili rozmowy w MON o możliwych terminach dostaw i kosztach. Przedstawiciele wiodącej w konsorcjum firmy Lockheed Martin zapewniali, że w razie wyboru tego systemu ponad połowa prac odbywałaby się w Polsce, zostałyby w nie włączone firmy PGZ, a sama Grupa mogłaby się stać kolejnym członkiem konsorcjum. Podkreślali, że są jedynym przedsiębiorstwem, które już teraz eksportuje technologie radarowe oparte na azotku galu. (PAP)

>>> Czytaj też: Jarosław Mika nowym dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych