Było to " o 60 proc. więcej niż wynosi średnia roczna z lat 2011-2015", napisali autorzy raportu podsumowującego rynek powierzchni biurowych w 2016 r.

Najwięcej powierzchni oddano do użytku w Warszawie (407 tys. metrów kw.), natomiast liderami wśród miast regionalnych okazały się Kraków (z wynikiem 149 tys. metrów kw.) i Wrocław (139 tys. metrów kw.). Z końcem 2016 r. na dziewięciu głównych rynkach biurowych w Polsce oferowano w sumie 8,97 mln metrów kw. powierzchni.

Jak wskazano w raporcie, pod względem ilości wynajętej powierzchni rok 2016 był równie dobry, jak rok poprzedni. "Wolumen transakcji w porównaniu do 2015 r. zmalał minimalnie o 2,8 proc, osiągając poziom 1,34 mln mkw. Absorpcja netto ukształtowała się na poziomie 614 tys. mkw. Umowy typu pre-let (umowy zawierane pomiędzy deweloperem a przyszłym najemcą we wczesnej fazie inwestycji, ale w odniesieniu do budynków, które już mają przynajmniej określoną powierzchnię - PAP) nadal stanowiły znaczącą część całkowitej aktywności rynkowej (25,9 proc.)" - napisali autorzy opracowania.

Jak podkreślono w raporcie, mimo rekordowej ilości oddanej do użytku powierzchni, współczynnik pustostanów dla Polski wzrósł o 0,9 punktów procentowych do poziomu 12,7 proc., wobec 11,6 proc. na koniec 2015 r.

Obecnie w budowie znajduje się, według opublikowanych danych, ponad 1,5 mln metrów kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego 46 proc. jest zlokalizowana w Warszawie. Liderami wśród miast regionalnych w zakresie powierzchni w budowie pozostają Kraków, Trójmiasto i Łódź. Planuje się, że w bieżącym roku przybędzie 900 tys. metrów kw. nowej powierzchni biurowej, jednak - jak zaznaczono w raporcie - "część otwarć może przesunąć się na 2018 r.".

Około 40 proc. tej powierzchni (352 tys. mkw.) przybędzie w Warszawie, zaś 24 proc. w Krakowie (216 tys. mkw.). "Dostępność wysokiej jakości powierzchni przyciąga nowych najemców, o czym świadczy wysoki udział nowych transakcji w wolumenie najmu" - czytamy w raporcie.

Według Pawła Skałby z Colliers International coraz więcej firm decyduje się na przenoszenie siedzib. "W minionym roku podpisano tego typu umowy na ponad 120 tys. metrów kw. Najemcy chętnie przenoszą się do efektywnych kosztowo i powierzchniowo budynków. W tym roku ten trend z pewnością się utrzyma" — prognozuje cytowany w komunikacie Skałba. (PAP)