Z uśrednionych prognoz analityków wynika, że lepsze będą przyszłoroczne wyniki spółek niefinansowych. Łączne przychody 24 firm, które znalazły się w naszym zestawieniu, będą o 8,5 proc. niższe od prognozowanych na ten rok. Zysk operacyjny zmniejszy się o 7,1 proc., a zysk netto o 1,2 proc.
Patrząc na sumaryczne zestawienie można dojść do wniosku, że w ocenie analityków przedsiębiorstwa uwzględnione w naszym zestawieniu w sumie poradzą sobie z przyszłoroczną falą kryzysu, bo spadki oczekiwanych zysków będą mniejsze niż przychodów. Jednak średnie są mylące. Analitycy spodziewają się bowiem kilkunastoprocentowych spadków przychodów firm naftowych (efekt niższych cen ropy) i zmniejszenia się przychodów KGHM o blisko 1/3 (efekt niższych cen miedzi). Prognozowany jest też spadek przychodów firm chemicznych z powodu niższych cen nawozów i produktów chemicznych. Spodziewany jest wzrost przychodów firm budowlanych, a także m.in. PGNiG.
Na poziomie zysku operacyjnego perspektywy nie są już tak optymistyczne. W większości wypadków analitycy spodziewają się pogorszenia rentowności, choć w przypadku firm sektora naftowo-gazowego spodziewana jest jej poprawa. Zyski firm naftowych będą wyższe, bo nie będzie w nich uwzględniony efekt tegorocznych zakupów drogiej ropy. PGNiG we wzroście pomogą wyższe ceny gazu.
Uwagę zwraca sektor medialny. Analitycy spodziewają się pogorszenia na wszystkich poziomach wyników Agory i jednoczesnej poprawy wyników TVN oraz Cyfrowego Polsatu. Jest to zbieżne z opiniami domów medialnych, które spodziewają się, że nakłady reklamowe w gazetach będą w najlepszym przypadku na poziomie tegorocznym, zaś w telewizjach wzrosną. Poprawa wyników Cyfrowego Polsatu to przede wszystkim efekt wzrostu liczby klientów.
Reklama