Wprowadzenie euro na Słowacji wiązało się z licznymi zmianami prawnymi. Wiele z nich dotyczy zasad podwójnego podawania cen czy wymiany koron na euro.

Słowacy z nową walutą mogą się oswajać już od wakacji. Od tego czasu w Bratysławie euro przyjmują np. sieci supermarketów. Pomysł zainicjowało brytyjskie Tesco, a za nią podążyły inne sieci hipermarketów. Obowiązek podawania cen w obu walutach nie tylko w handlu, ale również na rachunkach i fakturach Słowacy mają od sierpnia 2008 r. Wtedy upłynął wymagany przez Komisję Europejską miesiąc od chwili przyjęcia ostatecznego kursu wymiany słowackiej korony. Za jedno euro Słowacy muszą zapłacić 30,126 korony. Obowiązek podawania cen w obu walutach wygaśnie dopiero z końcem 2009 roku.

Jak wynika z opracowanego na zlecenie NBP raportu Prawne przygotowania do wejścia Polski do strefy euro, słowacki ustawodawca wprowadził wyjątki od zasady podwójnego podawania cen czy też kwot do zapłaty. Zwykle dotyczą one innych rodzajów stosunków niż między przedsiębiorcami a konsumentami. Chodzi głównie o kwoty podawane w przepisach prawa oraz aktach organów władzy publicznej, w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami, w dokumentach dotyczących operacji płatniczych stosowanych przez instytucje finansowe, na znaczkach pocztowych oraz urzędowych znakach opłaty.

Z obowiązku podwójnego podawania cen zostali także wyłączeni przedsiębiorcy zatrudniający nie więcej niż pięciu pracowników. Muszą oni jednak w widoczny sposób podać kurs wymiany i cennik wyrażony w obu walutach. W odniesieniu do sum wskazanych na fakturach, paragonach z kas fiskalnych, rachunkach, dowodach wpłaty, umowach itp. przewidziano jedynie obowiązek podwójnego podania kwoty łącznej względnie kwoty faktycznej zapłaty.

Reklama

Okres utrzymywania dwóch walut w obiegu został ograniczony na Słowacji do 16 dni. Przewidziane w ustawie horyzontalnej wyjątki od obowiązku równoczesnego przyjmowania w tym okresie obu walut obejmują np. podmioty prowadzące sprzedaż z użyciem automatów czy też płatności dokonywane monetami pamiątkowymi w walucie krajowej. Nie trzeba także przyjmować sum w walucie krajowej, które czterokrotnie przekraczają kwotę do zapłaty. Z obowiązku przyjmowania zapłaty w obu walutach zwolnione są osoby fizyczne.

Z kolei wydawanie reszty będzie się odbywać wyłącznie w euro. Możliwe jest wydanie reszty w koronach, jeśli zgodzi się na to osoba ją przyjmująca.
Słowacy będą mogli nieodpłatnie wymieniać banknoty przez rok i monety przez okres sześciu miesięcy od dnia wprowadzenia euro (w banku centralnym monety będzie można wymieniać przez pięć lat, a banknoty – bezterminowo). Słowacy udostępnili bankom możliwość wprowadzenia pewnych ograniczeń przy wymianie starej waluty przy kwotach przekraczających 15 tys. koron. Banki będą mogły np. zażądać wcześniejszego zgłoszenia czy też wymagać, aby pieniądze były posegregowane według nominałów.

Wprawdzie przy wprowadzeniu euro zastosowano zasadę niezmienności umów, ale są tu wyjątki. Chodzi o te fragmenty umów, które odnoszą się do krajowych stóp procentowych, kursów czy innych indeksów odniesienia, które przestają istnieć z dniem zastąpienia waluty krajowej przez euro. Rozwiązaniem stosowanym przez Słowaków będzie zastąpienie takich stóp, kursów czy indeksów przez ich odpowiedniki stosowane w strefie euro.

W niektóre propozycje przepisów, dotyczących wymiany, ingerował Europejski Bank Centralny. Na przykład Słowacy chcieli, aby przy umowach ubezpieczenia stosować nieco odmienny system zaokrągleń. O ile bowiem w przypadkach innych kwot pieniężnych stosuje się zaokrąglenia do pełnego centa, o tyle przy ubezpieczeniach proponowano zaokrąglenia do pełnego euro – i to zawsze w górę. EBC zwrócił uwagę, że byłoby to sprzeczne z ogólnie przyjętymi zasadami. Słowacy więc z tego pomysłu zrezygnowali.

Terminy wymiany walut

1 stycznia 2009 r. – euro wchodzi do obiegu – w obrocie gotówkowym będzie używane wraz z koroną, w obrocie bezgotówkowym – całkowicie zastąpi koronę
16 stycznia 2009 r. – koniec okresu dwuwalutowości – od końca tego dnia korona znika z obiegu gotówkowego, jedyną walutą pozostaje euro
30 czerwca 2009 r. – koniec okresu wymiany starych monet w bankach, od tej pory korony w monetach można wymieniać jedynie w banku centralnym
31 grudnia 2009 r. – banki przestają wymieniać stare banknoty na euro, od tej pory wymiany koron na euro można dokonywać wyłącznie w banku centralnym
31 grudnia 2013 r. – bank centralny zaprzestaje wymiany starych monet na euro; od tej pory można wymieniać w nim tylko korony w banknotach