Przed odrabianiem strat wartość dolara w stosunku do sześciu głównych światowych walut spadła o 1,6 procent. Jak podaje agencja Bloomberg w grudniu kukurydza zyskała 13 procent, podczas gdy pszenica i soja 8,8 proc.

Około południa w odpowiedzi na spekulacje, że spadający dolar pogorszy wyniki amerykańskiego eksportu na giełdach w Stanach Zjednoczonych wzrosły 11 tygodniowe kontrakty na pszenicę, kukurydzę i soję. “Dolar jest bardzo słaby i to pomaga towarom rolnym” - ocenił Tomm Pfitzenmaier z Summit Commodity Brokerage.

Kontrakty na pszenicę z dostawą w marcu wzrosły w Chicago o 1,9 procent, do 6,1075 dolarów za buszel. Kontrakty na kukurydzę z dostawą w marcu wzrosły o 0.2 procent, do 4,13 dolarów za buszel, Była to cena najwyższa od października. Kontrakty na soję z dostawą w styczniu 0.5 procent, do 9,641 dolarów za buszel

Wzrosły też ceny ziarna roślin oleistych, co jest sygnałem wzrostu popytu na paliwa ze źródeł odnawialnych.

Reklama

Wzrosty kukurydzy nawet w Afryce

Nawet ceny białej kukurydzy z RPA, największego producenta ziarna na kontynencie, poszła w górę w ślad za cenami na rynkach amerykańskich. Ceny kukurydzy w dostawach na marzec na giełdzie w Johannesburgu wzrosła o 2,8 procent do 4,2375 dolarów za buszel. Była to cena najwyższa od 30 października.

Biała kukurydza w dostawach na marzec, była najbardziej aktywnym kontraktem na południowoafrykańskim Futures Exchange. Jej cena wzrosła o 2,8 proc. ostatecznie zamknęła się ceną 191 dolarów za tonę metryczną. Żółta kukurydza w dostawach na marzec wzrosła o 2,6 procent. Największymi eksporterami ziarna żółtej kukurydzy, głównego składnika pasz jest Republika Południowej Afryki, Stany Zjednoczone, Chiny i Argentyna.

Pszenica z RPA w dostawach na marzec wzrosła o 2,8 procent. RPA to trzeci największy na kontynencie afrykańskim producent pszenicy, po Maroku i Egipcie.