Oto niektóre opinie relacjonowane przez agencję Reutersa:

Michael Coogan, Rada Kredytodawców Hipotecznych

Dla kredytodawców hipotecznych to cięcie działa, jak miecz obosieczny. Jeśli niższe raty za kredyty pozwalają pożyczkobiorcom na szybszą spłatę zadłużenia, niższe odsetki za lokaty ograniczają możliwość przyciągnięcia depozytów i podtrzymanie tempa przyznawania kredytów

Reklama

Peter Dixon, Commerzbank

Nie ulega wątpliwości, że bank jest zaniepokojony skutkami, jakie wywiera spadek globalnego zapotrzebowania na gospodarkę brytyjską, ale w tej sferze bank sam niczego nie może zrobić. Problem braku płynności w gospodarce jest nadal nierozwiązany. Najpewniej zbliżamy się do kresu polityki monetarnej, gdy Bank nie będzie miał zbyt wiele możliwości działania, za wyjątkiem podaży pieniądza, ale tego nie dokona bez posunięć ministerstwa finansów.

Matthew Sharratt, Bank of America

Wygląda na to, że Bank of England wybrał ostrożne podejście decydując się na cięcie o 50 punktów bazowych. Rynek jest nieco rozczarowany, bo liczył na więcej. Sama decyzja potwierdza istotne pogorszenie się sytuacji w gospodarce. Wobec coraz gorszych danych ekonomicznych i rosnącego bezrobocia w najbliższych miesiącach, najpewniej nie będzie to ostatnie cięcie stóp. Następnego spodziewamy się w lutym, naszym zdaniem pod koniec pierwszego kwartału stopa zakotwiczy się na poziomie 0,5 proc.

Howard Arche, Globar Insight

Oczekuję, że BoE znowu obniży stopy w lutym, a w drugim kwartale sprowadzi je do poziomu 0,25-0,50 proc. Jest bardzo prawdopodobne, że stopy mogą dojść do zera. Jest również prawdopodobne, że Bank of England zaangażuje się w zwiększenie podaży pieniądza wspólnie z Tresury, resortem finansów.

David Kern, doradca ekonomiczny Brytyjskich Izb Handlowych

Brytyjski biznes jest rozczarowany decyzją MPC, komitetu polityki monetarnej tylko o pół procenta. Uważamy, ze jest to nieadekwatna reakcja na gwałtownie pogarszającą się sytuację w gospodarce. Prognozy gospodarcze są wyjątkowo ponure w związku z czym MPC musi działać aktywnie. Aby nie dopuścić do ześlizgnięcia się gospodarki w stronę przedłużającej się recesji, apelujemy do komitetu polityki monetarnej o obniżenie stóp procentowych w ciągu najbliższych kilku miesięcy niemal do zera. Politykę redukcji stóp musi wesprzeć aktywna podaż pieniądza.