Zdaniem znawczyni stosunków polsko-niemieckich relacje między Berlinem a Warszawą "nie ucierpiałyby w przypadku zwycięstwa Schulza w zbliżających się (wrześniowych) wyborach do Bundestagu".

"Sondaże pokazują, iż młodzi Niemcy o poglądach lewicowych lub centrowych mają bardziej pozytywne nastawienie wobec Polaków niż starsze, bardziej konserwatywne pokolenia" – dodała. Była rektor Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą zaznaczyła jednak, iż Schulz bardziej zająłby się tematem naruszania unijnej zasady państwa prawa oraz dotychczasowego podziału władzy przez rząd Beaty Szydło niż robi to Merkel.

Politykę europejską obecnej kanclerz Schwan oceniła bardzo krytycznie, zarzucając jej "brak strategii" oraz "krótkowzroczność" w obliczu kryzysu migracyjnego. Schwan określiła decyzję Merkel o otwarciu granic dla uchodźców latem 2015 roku jako "nieprzemyślaną", dodając, iż "nie było to umotywowane humanitaryzmem", lecz "obawą przed poważnym pogorszeniem wizerunku Niemiec" na arenie międzynarodowej.

Polityk SPD zarzuciła kanclerz Merkel również to, iż "nie komunikowała się wtedy z pozostałymi krajami członkowskimi w tej sprawie". "To ona jest odpowiedzialna za siły odśrodkowe wewnątrz UE. Rozumiem obawy krajów członkowskich przed dominacją niemiecką" – dodała.

Profesor Schwan odniosła się także do zarzutów o islamofobię w Polsce: "Obraz Polaków jako islamofobów jest niesłuszny. Sprzeciw rządu Beaty Szydło wobec przyjmowania uchodźców uważam za błąd. Jednak w Polsce jest wielu ludzi chętnych do przyjmowania uchodźców – nawet muzułmanów. Należy rozróżniać pomiędzy postawą państwa a postawą społeczeństwa w tej sprawie" – zaznaczyła.

Z kolei w odniesieniu do relacji między Warszawą a Berlinem polityk socjaldemokratów podkreśliła znaczenie kontaktów międzyludzkich: "Na płaszczyźnie społecznej te stosunki są coraz lepsze. Czynniki polityczne nie mają wpływu na ich pozytywny rozwój".

Gesine Schwan jest politykiem SPD oraz znawczynią stosunków polsko-niemieckich. Od 1999 do 2008 roku była rektorem Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Dwukrotnie, w 2004 i 2009 roku, ubiegała się o urząd prezydenta Republiki Federalnej Niemiec. Pełniła funkcje pełnomocnika niemieckiego rządu ds. stosunków z Polską.

Dorian Urbanowicz (PAP)