Financial Conduct Authority (FCA) zdecydował, że LIBOR, z którym są powiązane produkty finansowe o wartości ponad 350 bln dol., zostanie zastąpiony innym, bardziej wiarygodnym wskaźnikiem.

Andrew Bailey, szef FCA, powiedział w czwartek, że wskaźnik LIBOR jest nie do utrzymania ze względu na zbyt małą liczbę transakcji, które zapewniają dane.

Wskaźnik ten stał się już symbolem korupcji po tym jak wyszło na jaw, że nieuczciwi traderzy manipulowali nim. Pokłosiem afery z LIBOR-em było nałożenie kar wysokości ok. 9 mld dol.

LIBOR, czyli rynkowa stopa procentowa depozytów oferowanych na rynku międzybankowym w Londynie, stanowi punkt odniesienia dla wielu produktów finansowych, w tym kredytów hipotecznych i kredytów studenckich. Wskaźnik jest obliczany i podawany codziennie. Stanowi średnią arytmetyczną szacunków 20 banków, które oceniają, na jaki procent byłby gotowe pożyczyć pieniądze innym bankom. Wskaźnik podaje się dla pięciu walut (dolar amerykański, euro, frank szwajcarski, funt brytyjski, jen) w perspektywie kilku okresów (jeden dzień, jeden tydzień, jeden miesiąc, dwa miesiące, trzy miesiące, sześć miesięcy, rok).

>>> Czytaj też: 14 lat więzienia za manipulacje stopą LIBOR. Ten wyrok może zmienić globalną bankowość