“Brexit jest zły, a decyzja o nim była głupia” – stwierdził Selmayr w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej w Brukseli. „Jedynymi ludźmi, którzy mogą to odwrócić, są Brytyjczycy. I nie jestem marzycielem, ale realistą. Brexit nastąpi 29 marca 2019 roku” – dodał.

Niemiecki urzędnik, który jest jedną z najbardziej wpływowych postaci w hierarchii UE, przemawiał dwa dni po tym, jak główny negocjator ze strony UE – Michel Barnier, był cytowany przez brytyjskie media, że Brytyjczycy muszą się dowiedzieć o cenie, jaką zapłacą za swoją decyzję.

Wielka Brytania i Unia Europejska są w trakcie trudnych negocjacji ws. Brexitu, których atmosfera jest coraz gorsza. Brytyjski rząd nie chce zaakceptować zobowiązań finansowych wobec UE ponad to, co corocznie wpłaca do kasy UE. W odpowiedzi na taką postawę Bruksela odmawia otwarcia rozmów na temat przyszłych relacji handlowych.

Otwarte drzwi

Martin Selmayr powiedział, że w sensie prawnym byłoby możliwe odwrócenie decyzji o Brexicie, ale mówienie, że „UE mogłaby do tego zmusić Londyn, byłoby już aroganckie”.

“Drzwi Unii Europejskiej po marcu 2019 roku zawsze będą otwarte i jest to coś, czego wszyscy po ludzku sobie życzymy. Ale w chwili obecnej w sensie politycznym opcja ta nie leży na stole rozmów”.

“Niezwykle poważne konsekwencje”

Michel Barnier, główny negocjator ws. Brexitu ze strony UE, powiedział w sobotę w czasie forum Ambrosetti w Cernobbio we Włoszech, że Unia Europejska chce nauczyć Brytyjczyków, co oznacza opuszczenie wspólnego rynku. „Istnieją niezwykle poważne konsekwencje opuszczenia wspólnego rynku, które nie zostały Brytyjczykom wyjaśnione” – mówił Barnier. Komisja Europejska odmówiła komentarza w tej sprawie.

>>> Czytaj też: Czy Europa Środkowo-Wschodnia ma silne marki? Tak, ale często nie są "nasze"