W środę Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił wniesione przez Słowację i Węgry skargi o stwierdzenie nieważności decyzji Rady z września 2015 r. ustanawiającej tymczasowy mechanizm obowiązkowej relokacji osób ubiegających się o azyl.

Safjan pytany na antenie Polsat News o to, co środowy wyrok oznacza dla Polski, powiedział, że "na tych krajach, w tym na Polsce, ciąży obowiązek przyjęcia uchodźców".

"Trybunał wyraźnie stwierdza, że nie może stanowić podstawy do wyłączenia odpowiedzialności za przyjęcie uchodźców fakt abstrakcyjnego bezpieczeństwa (…), ale, za każdym razem, w odniesieniu do konkretnych indywidualnych przypadków musi być oceniony stopień zagrożenia" - skomentował stanowisko TS prawnik.

Wg prawnika "uchodźcy, którzy przebywają teraz np. w Grecji, nie mogą sami wybierać kraju (do którego trafią - PAP)". „Nie ma takiego prawa. Uchodźca, który jest przyjmowany przez (dane - PAP) państwo, ma obowiązek tam pojechać. Nie ma ryzyka późniejszej relokacji, bo on ma obowiązek przebywać w tym kraju, który go przyjął, bo tylko tam może korzystać z pomocy międzynarodowej" – powiedział Safjan.

Odnosząc się do scenariusza, w którym Polska nie będzie chciała respektować orzeczenia Trybunału stwierdził, że "Państwo ma obowiązek wykonać wyrok Trybunału. Jeśli wyrok jest niewykonywany, to są przez traktat przewidziane odpowiedzenie postępowania wobec krajów, które nie wykonują obowiązków potwierdzonych przez wyrok Trybunału". (PAP)