Wcześniej, 27 października, rada nadzorcza TGE delegowała Piotra Zawistowskiego z rady nadzorczej do czasowego wykonywania czynności prezesa TGE, na okres nie dłuższy niż trzy miesiące. Dotychczasowemu prezesowi TGE, Pawłowi Ostrowskiemu, powierzono wówczas funkcję wiceprezesa. Ostrowski był prezesem TGE od końca listopada 2016 r.

W poniedziałkowym komunikacie podano, że Piotr Zawistowski od 2000 r. związany jest z branżą energetyczną. "Karierę w energetyce rozpoczynał zajmując się obrotem energią elektryczną, najpierw w Zakładzie Energetycznym Legnica, a następnie w EnergiaPro Koncern Energetyczny S.A. W latach 2007-2008 aktywnie uczestniczył w tworzeniu spółki EnergiaPro Gigawat, gdzie objął funkcję dyrektora Departamentu Analiz i Zarządzania Ryzykiem. Od 2008 r. pełnił funkcję dyrektora Departamentu Zarządzania Portfelem w TAURON Polska Energia S.A. i uczestniczył w wielu kluczowych projektach, kierując między innymi pracami związanymi z opracowaniem modelu biznesowego Grupy TAURON, czy też integracją ze spółkami Grupy GZE (Vattenfall) w obszarze handlu" - czytamy.

Dodano, że od maja 2014 r. do grudnia 2015 r. był prezesem firmy Tauron Obsługa Klienta sp. z o.o., a od grudnia 2015 r. do marca 2017 r. pełnił funkcję wiceprezesa firmy Tauron Polska Energia SA. Ponadto, był prezesem Rady Zarządzającej Towarzystwa Obrotu Energią od marca 2016 r. do marca 2017 r. oraz członkiem Rady Zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Od września 2017 r. zasiadał w Radzie Nadzorczej Towarowej Giełdy Energii.

Reklama

Jak poinformowano, Piotr Zawistowski jest absolwentem Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, gdzie w 2002 r. ukończył studia magisterskie z zarządzania przedsiębiorstwem. W 2007 r. ukończył studia podyplomowe z zarządzania sprzedażą w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.

Towarowa Giełda Energii (na początku nazywała się Giełdą Energii) powstała w grudniu 1999 r. jako element liberalizującego się w Polsce rynku energii elektrycznej. W ciągu pół roku od zarejestrowania spółki uruchomiony został rynek spot dla energii elektrycznej. Ceny na tym rynku stały się odniesieniem w kontraktach dwustronnych. W 2003 roku (jako pierwsza i do tej pory jedyna) TGE uzyskała licencję od Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (obecnie Komisji Nadzoru Finansowego) na prowadzenie giełdy towarowej.

W 2006 roku, we współpracy z Krajowym Administratorem Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji, TGE uruchomiła rynek spot dla uprawnień do Emisji CO2.

W roku 2008 uruchomiony został Rynek Terminowy Energii Elektrycznej. Pod koniec grudnia 2012 roku uruchomiony został rynek spot gazu. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

edytor: Anna Mackiewicz

awy/ amac/