Inwestorem jest operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System, który poinformował o podpisaniu umowy na dofinansowanie projektu z Instytutem Nafty i Gazu – Państwowym Instytutem Badawczym. To instytucja wdrażającą POIiŚ w perspektywie 2014-2020.

Gazociąg ma mieć prawie 100 km, średnicę 1000 mm i przebiegać przez tereny 13 gmin. Całkowity koszt szacowany jest na 520 mln zł, a zakończenie budowy planowane jest na 2020 r.

Jak podkreślił Gaz-System, nowy gazociąg ma stanowić element polskiej części europejskiego korytarza gazowego Północ–Południe, który ma połączyć terminal LNG w Świnoujściu oraz projektowany gazociąg Baltic Pipe z planowanym terminalem LNG w Chorwacji. Według polskiego operatora gazociąg poprawi warunki techniczne i bezpieczeństwo przesyłania gazu w rejonie południowo-wschodniej Polski. Umożliwi też przesył gazu na Podkarpacie oraz na Słowację z wykorzystaniem projektowanego interkonektora Polska–Słowacja, a także w stronę Ukrainy. Gaz będzie mógł też płynąć bezpośrednio z podziemnego magazynu Strachocina w kierunku zachodnim.

Gaz-System ocenia, że budowa gazociągu znacznie zmniejszy koszty pracy polskiego systemu przesyłowego gazu poprzez skrócenie trasy transportu importowanego gazu. Inwestycja ma też sprzyjać rozwojowi rynku gazu w rejonie południowej Polski, szczególnie jeśli chodzi o elektrownie i elektrociepłownie. Parametry poboru gazu z sieci tego typu obiektów powodują znaczące blokowanie przepustowości istniejącego systemu, albo wręcz uniemożliwiają dostawę.

Projekt Strachocina-Podgórska Wola jest kolejną inwestycją w sieć przesyłową gazu, która otrzymała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. W perspektywie finansowej 2014–2020 dofinansowanie dostały m.in. projekty budowy gazociągów Lwówek–Odolanów, Zdzieszowice–Wrocław, Czeszów–Kiełczów, Czeszów–Wierzchowice, Hermanowice-Strachocina oraz budowa tłoczni Jeleniów II.(PAP)

autor: Wojciech Krzyczkowski

edytor: Marek Michałowski