Najdroższy wirtualny kot kosztował ponad 117 tys. dolarów. Aplikacja CryptoKitties odpowiada za 11 proc. ruchu na platformie blockchainowej ethereum.

Cyfrowi kaznodzieje od 2015 roku, kiedy powstała platforma blockchainowa ethereum, zachwalali ją, mówiąc, że będzie służyła do aplikacji do zarządzania łańcuchami logistycznymi i sprzedaży papierów wartościowych. Okazuje się, że służy przede wszystkim do kupowania kotków.

CryptoKitties to gra, która pojawiła się 28 listopada i jest obecnie najpopularniejszą aplikacją typu smart contract – czyli taką, która działa prawie autonomicznie – na platformie ethereum. Odpowiada za 11 proc. wszystkich transakcji w tej sieci, podczas gdy jeszcze 2 grudnia było to 4 proc.

Reklama

Gra wręcz zapycha ethereum i powoduje spowolnienie transakcji dla wszystkich jej użytkowników.

„Liczba oczekujących transakcji na blockchainie ethereum w ciągu ostatnich 24 godzin gwałtownie wzrosła, głównie z powodu CryptoKitties”, mówi Nolan Bauerle, dyrektor do spraw badań w CoinDesk.

>>> Czytaj też: Nowa kryptowaluta rozpala wyobraźnię poważnych inwestorów. Pozwoli zarobić?

Gra polega na tym, że użytkownicy kupują rysunkowe kotki, a następnie rozmnażają je z innymi kotkami. Sprzedano w niej już ponad 22 tys. kotków za łączną kwotę 3 milionów dolarów – która szybko rośnie – a za najdroższego do tej pory kotka zapłacono 117712 dolarów. Średnia cena wirtualnego zwierzaka to około 109 dolarów. Każdy kot ma unikalną osobowość, która jest zapisana w blockchainie ethereum.

CryptoKitties stworzyła firma Axiom Zen, która pomaga w rozwoju startupów i nowych produktów. „Chcieliśmy udostępnić technologię blockchain zwykłym użytkownikom, ponieważ uważamy, że to kluczowy krok dla jej rozpowszechnienia”, stwierdził przedstawiciel firmy Bryce Bladon. „Chcieliśmy zająć się zastosowaniami blockchain do czegoś poza ICO i kryptowalutami”.

Platforma ethereum służy między innymi do wymiany kryptowaluty ether – drugiej największej po bitcoinie. Jest też powszechnie stosowana do emisji tzw. tokenów w procesie Initial Coin Offering (przez analogię do IPO, Initial Public Offering), pozwalającym startupom na zdobycie finansowania.

Sukces kryptokotków może być sygnałem, że ethereum stanie się udaną platformą dla gier. Jeśli popularność CryptoKitties dalej będzie rosła tak szybko, może wzrosnąć też średnia wartość transakcji. Ponieważ struktura opłat na ethereum zależy od popytu, wzrost kosztów może dotknąć wszystkich użytkowników platformy.

>>> Polecamy: Historia wielkiej kariery kryptowalut. Co to jest bitcoin i jak się go "wydobywa"?