W ocenie autorów projektu, ostatnie wydarzenia na światowych rynkach finansowych pokazały konieczność zapewnienia takiej możliwości. "Konieczność takiego ruchu ze strony Skarbu Państwa wydaje się być uzasadnione" - czytamy w projekcie.

"Zwłaszcza, że skutki finansowe kryzysu są trudne do oszacowania, a dane światowe z dotychczasowych kryzysów wskazują na ich znaczną rozpiętość - od kilku do kilkudziesięciu procent PKB poszczególnych krajów" - wyjaśniają autorzy.

Projekt ustawy przewiduje natychmiastową reakcję w odniesieniu do zagrożonych utratą płynności lub niewypłacalności instytucji finansowych poprzez udzielenie im gwarancji w formie objęcia ich akcji, obligacji lub bankowych papierów wartościowych.

W projekcie ustawy przewidziano także, że w przypadku ustabilizowania się sytuacji instytucji finansowej (np. znalezienie nowych inwestorów) Skarb Państwa mógłby wycofać się z zaangażowania w taką instytucję.

Reklama

Projekt był konsultowany w Departamencie Unii Europejskiej MF, który wyraził opinię, iż wprowadzane rozwiązania nie naruszają postanowień Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską.

W opinii autorów projektu ustawa mogłaby pozytywnie oddziaływać na rynek finansowy, zwłaszcza bankowy, a pośrednio także na sektor przedsiębiorstw niefinansowych i gospodarstw domowych. "Umożliwienie podejmowania przez ministra finansów działań w celu zażegnania ryzyka utraty płynności lub niewypłacalności może spowodować bowiem zwiększenie zaufania do instytucji finansowych" - czytamy.

Autorzy podkreślają, że projekt ustawy ma na celu zapobieżenie destabilizacji systemu finansowego, a co za tym idzie - gospodarki kraju. Może więc mieć także pośredni wpływ na rynek pracy poprzez utrzymanie poziomu zatrudnienia w instytucjach finansowych.

Projekt ma przed sobą jeszcze całą drogę legislacyjną, razem z podpisem prezydenta na końcu.