Ponad 400 wysokich rangą dygnitarzy Komunistycznej Partii Chin obradowało od poniedziałku za zamkniętymi drzwiami hotelu wojskowego w Pekinie, przekuwając wizję zaprezentowaną przez prezydenta Xi Jinpinga na niedawnym XIX zjeździe partii w konkretne wytyczne i plany zarządzania drugą największą gospodarką świata w nadchodzących latach.

W czasie obrad wykrystalizowała się "myśl gospodarcza Xi Jinpinga dla nowej ery socjalizmu o chińskiej specyfice” - przekazała Xinhua po zakończeniu obrad.

Kluczowym wyzwaniem dla chińskiej gospodarki jest ryzyko finansowe – podała chińska agencja. W tym roku wielu ekonomistów zwracało uwagę na rosnące zadłużenie chińskiej gospodarki, a agencja S&P obniżyła z tego powodu rating kredytowy tego kraju.

Aby kontrolować ryzyko, Chiny zamierzają w ciągu najbliższych trzech lat uporządkować chaotyczny sektor finansowy. „Szybko rosnący sektor finansowy jest poddawany coraz większej kontroli nadzorczej, by wyeliminować powszechne złe praktyki i zapobiegać ryzyku” – przekazała chińska agencja.

W 2018 roku Chiny będą dalej prowadzić „aktywną politykę fiskalną i rozważną politykę monetarną”, a kurs chińskiego juana będzie utrzymywany na „praktycznie stabilnym, rozsądnym i zrównoważonym poziomie”.

Kolejne dwie „ciężkie bitwy” do stoczenia w najbliższych trzech latach to walka z zanieczyszczeniem oraz redukcja ubóstwa - podała chińska agencja. Do 2020 roku Chiny zamierzają całkowicie wyeliminować biedę.

Kontynuowane będą „strukturalne reformy strony podażowej”, czyli cięcia nadwyżek mocy produkcyjnych w niektórych sektorach.

Zapowiedziano zmianę hasła „Made in China” na „Created in China” (z „wyprodukowane w Chinach” na „stworzone w Chinach”), co odzwierciedla większy nacisk na innowacje i rozwój wysokich technologii. „Chiny postawią na jakość, a nie na prędkość” i będą poszukiwały „wzrostu wysokiej jakości” - podała Xinhua.

Chiny zamierzają również dalej otwierać swój rynek i zwiększać import, dążąc do większej równowagi w handlu międzynarodowym – napisano w komunikacie.

W Centralnej Roboczej Konferencji Gospodarczej uczestniczyli dygnitarze Komitetu Centralnego KPCh, jak również najwyższe kadry sterujące gospodarką, gubernatorzy prowincji i kierownicy państwowych firm.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)