Firma zapewnia, że miały one na celu zapobieganie nieoczekiwanym zamknięciom systemu, a nie ograniczenie żywotności starszych smartfonów.

Starzenie się baterii w starszych iPhonea’ch przyczyniło się do problemów ze spadkiem ich wydajności. Doszło do tego po wprowadzeniu około roku temu aktualizacji systemu operacyjnego. Apple obiecało, że obniży koszt wymiany baterii, które straciły efektywność i nie są już objęte gwarancją.

Amerykańska firma musiała stawić czoło dużej liczbie pozwów, w tym sporej części dotyczących celowego wprowadzenia oprogramowania spowalniającego pracę smartfonów. Miałoby to mieć na celu skłonienie użytkowników do nabycia najnowszych i najdroższych modeli telefonów firmy. Problemy dotyczyły w głównej mierze iPhonów 6 i iPhonów 6S. Ceny najnowszego iPhone’a X zaczynają się od 999 dol.

- Nigdy nie robiliśmy, i nie zrobilibyśmy, niczego w celu skrócenia żywotności jakiegokolwiek naszego produktu lub pogorszenia jakości obsługi klienta. Zawsze dążymy do tego, aby nasi klienci mogli używać swoich iPhonów tak długo, jak to tylko możliwe – napisało Apple w oświadczeniu.

Klienci posiadający model iPhone 6 lub nowszy będą mieli możliwość wymiany baterii za cenę 29 dol. Regularna cena baterii do tych urządzeń to 79 dol. Firma wprowadzi także aktualizację systemu iOS, która pozwoli użytkownikom monitorować stan baterii i jego wpływ na wydajność systemu.