"FT" o zakupie Patriotów przez Polskę: To najdroższy kontrakt na broń w Europie Środkowo-Wschodniej

29 marca 2018, 11:59 | Aktualizacja: 29.03.2018, 12:34
Źródło:PAP
Wyrzutnie rakiet Patriot na wystawie Seoul International Aerospace & Defense Exhibition 2013. Fotograf: SeongJoon Cho / Bloomberg

Wyrzutnie rakiet Patriot Fotograf: SeongJoon Cho / Bloombergźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: SeongJoon Cho

Brytyjskie media odnotowały w czwartek podpisanie umowy o zakupie przez Polskę systemu Patriot, zwracając uwagę, że do transakcji doszło w warunkach narastających napięć między Rosją, a krajami członkowskimi NATO po próbie zabójstwa Siergieja Skripala.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (25)

  • Backdorski(2018-04-03 22:34) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ma skutecznej obrony przeciwrakietowej, a nawet gdyby się taka trafiła to trwałoby to bardzo krótko. A zakup oceni opatrzność.Tak czy inaczej coś kupić trzeba było,a w konkursie na amerykański system antyrakietowy wygrał Pat riot.

    Odpowiedz
  • Boston(2018-03-29 19:31) Zgłoś naruszenie 34

    W Moskwie komentuje sie w prokremlowskirj prasie :ze kupilidmy bardzo drogi systrm, ktory i tak nie uchroni Polski. Reszte trzeba dodawac..

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • patrzy(2018-03-29 19:00) Zgłoś naruszenie 75

    Mamy do patriotów kody zrodłowe? Jeśli nie to bez zgody amerykanów nie będziemy mogli ich użyć. Może to i dobrze.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wsadzili nas na minę?(2018-03-29 19:00) Zgłoś naruszenie 116

    Wczoraj (!) w magazynie FP ( Foreign Policy ) ukazał się art. Jeffreya Lewisa pt: Patriot Missiles Are Made in America and Fail Everywhere czyli Amerykańskie Patrioty chybiają wszędzie. W artykule podaje w wątpliwość zdolność Patriotów do przechwytywania rakiet. Ostatnie zdarzenia z Arabii Saudyjskiej wg. jego opinii i jego znajomych potwierdzają, że żaden z pocisków Burkan-2 wystrzelonych z Jemenu nie został zestrzelony przez Patriot Advanced Capability-2 lub PAC-2, wbrew wypowiedziom Arabii Saudyjskiej. To wzbudziło zapytanie: czy system Patriot w ogóle działa? Podaje także przykłady z wojny w Zatoce gdzie na początku twierdzono, że przechwycono 45- 47 irackich Scudów, następnie wojsko obniżyło ilość trafień o 50%, a podobno było tylko 1 przechwycenie. W tej sytuacji, po podpisaniu umowy przez Polskę na zakup systemu Patriot możemy nie czuć się bezpieczniejsi a biedniejsi. Odsyłam do artykułu.

    Odpowiedz
  • ert@ert-blog.pl(2018-03-29 17:10) Zgłoś naruszenie 1011

    Inwestycja 350 mln USD w Solidarność, to była genialna inwestycja; już się zwróciła stukrotnie...i to jeszcze nie koniec, raczej początek...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Terminator(2018-03-29 15:52) Zgłoś naruszenie 718

    Prawie 15 mld. $ za Patrioty a parasol nad Polską jest dalej dziurawy!!!LoooooL.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Katon(2018-03-29 15:23) Zgłoś naruszenie 930

    Cztery kwestie ..: "Postaw się a zastaw się"-to znamy i który bank kredytował będzie te 4,75 mld $ , dalej ..kto ma na nas napaść i dlaczego miałby to robić w środku Europy ..? zważywszy na hasło NATO " jeden za wszystkich...." i dlaczego to NATO nie instaluje tej broni w Polsce z funduszy NATO...?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Normalny(2018-03-29 13:18) Zgłoś naruszenie 29122

    Przypomne tylko, ze rakiety Iskander z glowicami atomowymi stacjonujace w okregu Kaliningradzkim osiagaja Warszawe w czasie 3 minut a wystrzelone z dwoch rosyjskich korwet bazujacych obecnie na Morzu Baltyckim potrzebuja juz tylko 2 minuty. Rakiety Patriot nie beda w stanie zniszczyc praktycznie zadnej rakiety wystrzelonej w kierunku Polski, wiec ratuj sie kto moze. A moze lepiej by bylo nie wymachiwac tyle szabelka, nie podszczuwac i podjudzac w stosunku do sasiadow a zaczac prowadzic rozumna i pokojowa polityke miedzynarodowa a nie wzmagac nieustannie napiecie i to z kazdym. Pieniadze na zbrojenia dac dzieciom, emerytom i i innym potrzebujacym pomocy, wtedy mozna mowiac o rozumnej polityce, tak jak to robia np. Czesi, Slowacy, Rumuni i inni.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Polak.(2018-03-29 12:53) Zgłoś naruszenie 6011

    Drogi sprzęt to prawda, ale perspektywa uniknięcia nawet teoretycznego uderzenia taktycznego ze strony Rosji jest tego warta. Przypaminam pocisk balistyczny Moskwa - Warszawa leci 8 minut. To dla przypomnienia jeżeli ktoś uważa, ze oprócz Patriotów które z automatu zesztrzeliwują takie rakiety mielibyśmy jakiekolwiek szanse na obronę albo choć ewakuacje.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz