Według badania przeprowadzonego 4-8 maja przez internet, przed ogłoszeniem decyzji, krok ten popiera 29 proc. ankietowanych dorosłych.

Jednocześnie 42 proc. badanych oceniło, że USA nie powinny się wycofywać z umowy. Pozostałe 28 proc. oświadczyło, że "nie ma zdania" na ten temat.

Reuters podkreśla, że nawet wśród zarejestrowanych Republikanów połowa nie popiera decyzji amerykańskiego prezydenta - opowiedziało się za nią 44 proc. z tych osób. Jednocześnie 28 proc. z nich było za niewycofywaniem się z układu.

Jednocześnie - pisze Reuters - wielu Amerykanów jest zaniepokojonych tym, co się stanie po ogłoszeniu decyzji o wycofaniu USA z porozumienia. Prawie dwie trzecie ankietowanych oceniło, że w takim wypadku Iran prawdopodobnie zapowie rozwijanie programu broni jądrowej. Około połowa odpowiedziała natomiast, że ich zdaniem możliwy jest "konflikt zbrojny" USA z Iranem.

Reklama

W badaniu zebrano odpowiedzi 1277 osób.

We wtorek Trump ogłosił, że wycofuje USA z porozumienia nuklearnego z Iranem, podkreślając, że układ z Teheranem nie zapobiegł "destabilizującym działaniom Iranu" oraz że gdyby pozostawił w mocy dotychczasową umowę, na Bliskim Wschodzie doszłoby do wyścigu zbrojeń nuklearnych.

Celem zawartej w lipcu 2015 r. umowy między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy) a Iranem było ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji.

>>> Czytaj też: Trump wycofuje USA z porozumienia nuklearnego z Iranem. "Potężne sankcje" wchodzą w życie