Mateusz Ostrowski uważa, że instytucje finansowe, szykując się na gorsze czasy, podnoszą opłaty za korzystanie z ich produktów i obniżają oprocentowanie. „Po tym jak podrożały kredyty hipoteczne, spadło oprocentowanie lokat i w górę poszły niektóre opłaty związane z prowadzeniem konta, banki zdecydowały się też ściąć oprocentowanie ROR-ów. Oczywiście sprzyjają im w tym kolejne obniżki stóp procentowych, dokonywane przez Radę Polityki Pieniężnej” – dodał analityk.

Jak wynika z infomacji uzyskanych z Open Finanse na zmianę oprocentowania ROR-u znajdziemy na przykład w Alior Banku, który ma w ofercie lokatę nocną. Na tą jednodniową lokatę może trafić połowa środków zgromadzonych na koncie, jest to więc swego rodzaju odpowiednik oprocentowania środków na rachunku. Wcześniej Alior Bank płacił na tej lokacie 11 proc., teraz już 9 proc. "Trzeba jednak pamiętać, że porównując te stawki z oprocentowaniem innych depozytów, należy wziąć pod uwagę tylko nieco ponad połowę tego, co płaci Alior, bo jak już wspomniałem, jedynie połowa zgromadzonych środków może trafić na lokatę nocną. Efektywna stopa oprocentowania to nie jest również proste dzielenie na pół, bo dodatkowe korzyści przynosi chociażby codzienne dopisywanie odsetek" - podkreślił Mateusz Ostrowski.

Oprocentowanie ROR-u spadło też w Banku BPH, gdzie na Koncie Sezam Max dostaniemy już nie 3,7 proc. a 3 proc. W przypadku rachunku Srebrny Sezam minimalna stawka oprocentowania to 0,1 proc., a nie 0,2 proc. Zmianę można też zauważyć w Deutsche Banku, gdzie na koncie Fokus możemy już liczyć na odsetki od 0,3 do 2,05 proc., w zależności od zdeponowanej kwoty. Wcześniej bank płacił 0,75-2,55 proc.

Z kolei w DnB Nord możemy teraz na koncie osobistym liczyć na 0,1 proc. a nie na 1 proc. jak poprzednio. Spadło także oprocentowanie rachunków w Eurobanku. Konto Standard przynosi teraz 0,2 proc. zamiast 2 proc, a Konto Online 5,05 zamiast 7,07 proc. W przypadku tego banku trzeba jednak pamiętać, że wprowadził ostatnio do oferty konto oszczędnościowe, gdzie oprocentowanie to nadal 7,07 proc. Naturalną konsekwencją takiej zmiany w ofercie była więc obniżka oprocentowania innych kont.

Żadnych odsetek za środki zgromadzone na koncie nie płaci już Lukas Bank, podczas gdy kilka miesięcy temu był jeszcze skłonny naliczyć odsetki według oprocentowania na poziomie 0,1 proc. Istotną zmianę znajdziemy też w Volkswagen Banku direct. Do niedawna w przypadku Pakietu Standard można było zyskać 2,4 proc., a Pakiet Srebrny dawał 2,8 proc. Teraz oprocentowanie spadło do 0,1 proc., ale za to bank zniósł opłatę za prowadzenie konta w podstawowym pakiecie.