JSW zintensyfikuje prace na złożach Bzie-Dębina i Warszowice-SuszecWarszawa, 22.06.2018 (ISBnews) - Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) zamierza zintensyfikować prace zmierzające do zabezpieczenia dostępu do zasobów węgla koksowego, podała spółka. Działania rozpoznawcze prowadzone są w kilku obszarach: Bzie-Dębina i Warszowice-Suszec. Nakłady planowane obecnie na każdy z projektów to kilkadziesiąt milionów złotych.

Aktualnie zasoby operatywne JSW, tj. możliwe do wydobycia, szacowane są na blisko 1 mld ton, jednak spółka wciąż szuka nowych możliwości poszerzenia bazy zasobowej.

"Dla przyszłości każdej spółki surowcowej najważniejsze są zasoby, dlatego naszym priorytetem jest ich ciągłe powiększanie. Dostęp do złóż to podstawa naszego bytu. O pozyskiwaniu koncesji na nowe złoża musimy myśleć z wieloletnim wyprzedzeniem, ponieważ jest to proces długotrwały. Pół roku temu przyjęliśmy Strategię 2018-2030 z uwzględnieniem spółek zależnych GK JSW, jednak niedawne wydarzenia skłaniają nas do podejmowania alternatywnych działań celem rozpoznania możliwości zabezpieczenia zasobów w nowych obszarach" – powiedział prezes Daniel Ozon, cytowany w komunikacie.

JSW przypomniała, że ze wstępnych szacunków wynika, iż w związku z tragicznym wypadkiem w kopalni Zofiówka produkcja węgla w tej kopalni będzie mniejsza w 2018 roku o 380 tys. ton.

Dlatego też JSW rozważa wyodrębnienie w swoich strukturach nowej kopalni, która mogłaby objąć złoże Bzie Dębina 1-Zachód oraz Bzie Dębina 2-Zachód zlokalizowane aktualnie w obszarze górniczym kopalni Borynia - Zofiówka - Jastrzębie. Szacowane zasoby operatywne w tych złożach wynoszą 185,2 mln ton, przy czym węgiel typu 35 stanowi około 95% zasobów.

"Ważnym obszarem badań są również Warszowice-Suszec. Na początku tego roku Jastrzębska Spółka Węglowa uzyskała koncesję i zaplanowała wykonanie powierzchniowych otworów badawczych. W celu dodatkowego rozpoznania złoża zamierza wykonać w najbliższym czasie 5 kolejnych otworów badawczych. Obszar badań obejmuje nierozpoznane dotąd złoża zalegające na północ od kopalni Pniówek, gdzie występuje węgiel koksowy typu 35" - czytamy w komunikacie.

"W tym roku nakłady w zakresie udostępnienia złoża Bzie to kilkadziesiąt milionów złotych" - powiedział Ozon podczas konferencji prasowej.

W związku z ogłoszonym niedawno przetargiem na wykonanie 5 odwiertów kosztów dla obszaru Warszowice-Suszec jeszcze nie określono, jednak spółka szacuje je także na "rząd kilkudziesięciu milionów złotych", dodał.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na GPW od 2011 r.

(ISBnews)