Projekt nowelizacji przewiduje, że działające na rynku finansowym instytucje, które nie są bankami, będą musiały przekazywać sprawozdania do NBP. Najpierw obowiązek ten zostanie nałożony na fundusze inwestycyjne.

Minister finansów określi w rozporządzeniu, jakie dane będą musiały być przekazywane do NBP i w jakich terminach. W miarę potrzeb, minister na podstawie znowelizowanej ustawy, będzie mógł objąć obowiązkiem składania sprawozdań kolejne instytucje.

Jak wynika z uzasadnienia projektu, w przyszłości sprawozdania do NBP będą również musiały składać fundusze emerytalne, zakłady ubezpieczeń, firmy inwestycyjne, a także przedsiębiorcy zajmujący się usługami pośrednictwa finansowego.

Dane będą przekazywane NBP w formie elektronicznej.

Reklama

Zawarte w projekcie przepisy dostosują polskie regulacje do wymogów unijnych. Zgodnie z wymogami UE, Europejski Bank Centralny (EBC) musi zbierać od władz krajów członkowskich i od podmiotów gospodarczych dane statystyczne. W imieniu Polski dane te będzie zbierał i przekazywał NBP.

W czasie sejmowej debaty poseł Tomasz Kulesza (PO) podkreślił, że obowiązek uchwalenia zmian wynika przede wszystkim z konieczności przekazywania danych spoza sektora finansowego dla EBC.

Poseł Stanisław Ożóg (PiS) zwrócił uwagę, że dane, które będą przekazywane do NBP, ułatwią bankowi centralnemu realizowanie polityki pieniężnej.

Z kolei poseł Edward Wojtas (PSL) podkreślił, że potrzeba pozyskiwania danych od podmiotów innych niż banki wynika m.in. ze zmian, jakie zaszły w ostatnich latach na rynkach finansowych.

Nowelizacja wejdzie w życie po upływie sześciu miesięcy od ogłoszenia.