Łotwa, która przechodzi obecnie najpoważniejszy kryzys od odzyskania niepodległości w 1991 roku, w poprzednim kwartale dostała z MFW pożyczkę w wysokości 7,5 miliarda euro. Łotewski PKB obniżył się w tym czasie o 10,5 procent w stosunku rocznym. 20 lutego poprzedni rząd Łotwy upadł po zatwierdzeniu cięć budżetowych mających obniżyć deficyt budżetu poniżej uzgodnionych z MFW 5 procent PKB.

37-letni Dombrovskis, który stanie na czele nowego rządu Łotwy po uzyskaniu wotum zaufania, chce aby MFW zgodził się na podwyższenie limitu dopuszczalnego deficytu do poziomu 8 procent PKB, aby zapobiec zbytniemu uszkodzeniu gospodarki.

Jak powiedział Dombrovskis, ewentualne gospodarcze załamanie Łotwy może być groźne dla całego regionu nadbałtyckiego i w związku z tym Unia Europejska i MFW powinny pomyśleć nad szerszym pakietem pomocowym obejmującym też Litwę i Estonię.

„Wszyscy w regionie nadbałtyckim obawiają się efektu domina. Jeśli jedno państwo się załamie, cały region również.” – powiedział Dombrovskis. Jakikolwiek plan „powinien obejmować wszystkie trzy kraje, z naciskiem na Łotwę jako najsłabsze ogniwo.”.

Reklama

W poprzednim kwartale gospodarka Estonii skurczyła się licząc rok do roku o 9,4 procent – najbardziej w ciągu 15 lat. Z kolei PKB Litwy w tym samym okresie skurczył się po raz pierwszy od 9 lat – o 2 procent.

Zdaniem Dombrovskisa, ewentualne bankructwo Łotwy dotknęłoby również Szwecję. Według danych ING Groep NV, szwedzkie banki udzieliły podmiotom na Litwie, Łotwie i Estonii kredytów o wartości 75 miliardów dolarów. 24 lutego Standard & Poor’s obniżył rating kredytowy Łotwy do „śmieciowego” poziomu BB+.