W połowie stycznia Eureko złożyło do Sądu Rejonowego w Warszawie "zawezwanie do próby ugodowej" z Ministerstwem Skarbu Państwa. 16 stycznia grupa przekazała MSP kopię złożonego do sądu pisma. "Bardzo wnikliwie przeanalizowaliśmy ten wniosek i to, że Eureko chce ugody, przyjmujemy z zadowoleniem. My też tej ugody chcemy. Natomiast nie na tych warunkach, jakie znalazły się w tym zawezwaniu do ugody" - powiedział Grad w TVP Info.

Minister dodał, że w odpowiedzi MSP przedstawiony zostanie "punkt widzenia, wokół którego możemy prowadzić rozmowy ugodowe". Eureko jest gotowe całkowicie zrzec się prawa do odszkodowania, o które ubiega się przed Trybunałem Arbitrażowym, a także zrezygnować z niezwłocznego przejęcia pakietu większościowego akcji PZU.

Firma domagała się, aby MSP sprzedało Grupie 21 proc. akcji PZU po 116,5 zł za akcję, nie później niż do końca marca 2009 roku. Zdaniem ministra Grada, "Eureko doskonale wie, że tego typu żądania - w tej sytuacji finansowej, jaka panuje dziś na świecie - są nierealne". Rozprawę w sprawie ugody polskiego rządu z Eureko warszawski Sąd Rejonowy wyznaczył na 19 marca.

Między Eureko i resortem skarbu trwa wieloletni konflikt, dotyczący realizacji umowy prywatyzacyjnej PZU z 1999 r., m.in. w kwestii giełdowego debiutu i kupna kolejnego pakietu 21 proc. akcji ubezpieczyciela. Szkody poniesione z tytułu niewykonania umowy prywatyzacji PZU, Eureko oszacowało na ok. 35,6 mld zł, nie licząc kosztów postępowania i ewentualnych należnych odsetek. Do Skarbu Państwa należy 55,09 proc. akcji PZU, a do Eureko 33 proc. minus jedna akcja. Pozostali akcjonariusze mają 12,8 proc. akcji PZU.

Reklama