Inflacja jest znacznie wyższa, niż podaje GUS?

4 września 2018, 10:06 | Aktualizacja: 04.09.2018, 10:06
Źródło:PAP
Centrum handlowe Stary Browar w Poznaniu

Centrum handlowe Stary Browar w Poznaniuźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Bartek Sadowski

Z danych GUS wynika, że przez ostatnie 13 lat detaliczne ceny odzieży i obuwia spadły w Polsce o połowę. Jednak biorąc pod uwagę trendy w innych krajach czy rosnące koszty importu, tak silne obniżki byłyby praktycznie niemożliwe - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (22)

  • aaaa(2018-09-07 06:32) Zgłoś naruszenie 20

    Już mam dosyć tego złodziejskiego gadania. W ciągu tygodnia były robione kilka razy zakupy tych samych artykułów. Jako, że mam nową wagę kuchenną w celu jej przetestowania były wrzucane zakupione artykuły. Po ostatnich zakupach szok waga się zepsuła. Kawa 0,5 kg wskazanie wagi 0,4, czekolada ,1kg wskazanie wagi 0,09kg itd Po obejrzeniu opakowań okazało się, że zmniejszono wagę produktów w opakowaniach. Proszę zwracać na to uwagę podczas zakupów. Reasumują kawy ubyło 20%, czekolady 10% ukryta inflacja.

    Odpowiedz
  • nick2(2018-09-04 18:52) Zgłoś naruszenie 111

    Oczywiście, że jest pożytek. Jest duży pożytek dla osób w GUS zatrudnionych :-)

    Odpowiedz
  • Warszawiak(2018-09-04 18:32) Zgłoś naruszenie 183

    Jaki jest pożytek z tej instytucji zatrudniającej prawie 6 tysięcy ludzi ???

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Rene (2018-09-04 16:18) Zgłoś naruszenie 151

    Amerykę odkryli. Hehehe

    Odpowiedz
  • Qba(2018-09-04 16:12) Zgłoś naruszenie 22

    "Innym zastanawiającym elementem jest także informacja, że Polacy wydają dziś na odzież i obuwie taki sam odsetek swojego domowego budżetu co kilkanaście lat temu - ok. 5 proc. Biorąc pod uwagę, że dochody Polaków wzrosły od 2005 r. ponad dwukrotnie i nastąpiłby raportowany przez GUS tak silny spadek cen z tej kategorii, udział odzieży i obuwia w koszyku wydatkowym statystycznego Polaka powinien się zmniejszyć (większy udział pojawiłby się prawdopodobnie w “hotele i restauracje”, “zdrowie” czy “rekreacja i kultura”). To jednak nie nastąpiło, co utwierdza w przekonaniu, że ceny odzieży i obuwia faktycznie nie spadły." - no nie, kilkanascie lat temu Polak kupował dwie pary butów na rok, teraz z 5. A wydaje tyle samo. Polska ulica kilkanaście lat temu wygladała tragicznie modowo. teraz nie rózni się niczym, co najwyżej na plus od Zachodu.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Mak(2018-09-04 12:33) Zgłoś naruszenie 3622

    Co się dziwicie; GUS publikuje to, czego chce pisia wladza. Odczyt inflacji ma być niski i jest niski. Prezes NBP wie już, że przez kilka lat nie podniesie stóp procentowych. Zapłacimy za to wszyscy wysoką cenę!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Sceptyczny (2018-09-04 12:28) Zgłoś naruszenie 317

    GUS to instytucja rządowa, prezesa mianuje premier, a pracownicy mają uzasadnić/udowodnić/poprzeć statystykami to, co im zostanie zadane. Tak było, tak jest i tak będzie dopóty, dopóki się tego reliktu czasów minionyxh nie zlikwiduje.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Tow. Szmaciak(2018-09-04 12:20) Zgłoś naruszenie 4413

    Towarzysze! Prąd zdrożał, woda zdrożała, czynsze posżły w górę, jedzienie zdrożało ale staniały lokomotywy i Autosany...

    Odpowiedz