Jak tłumaczył PAP Zbigniew Wolny z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., modernizacja przejazdów kolejowo-drogowych zapewni płynny i bezpieczniejszy przejazd przez tory. Obecnie tory i nawierzchnia drogowa są już wymieniane są w czterech lokalizacjach: w Gołańczy i Kobylcu na linii z Poznania do Bydgoszczy oraz w Boszkowie i Tuchorzy na trasie Leszno – Zbąszyń.

„Kolejnym etapem prac będzie zabudowa nowych urządzeń samoczynnej sygnalizacji przejazdowej. Poprawi to poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego i drogowego. Na większości przejazdów zamontowane zostanie także nowe oświetlenie. Prace nie wpływają na ruch pociągów, są zaplanowane w rozkładzie. Dla ruchu drogowego wytyczone zostały objazdy” – podkreślił Wolny.

Jak dodał, jeszcze w tym roku prace na przejazdach zaplanowano także m.in. we Włostowie, Zbąszyniu i Lesznie. Łącznie prace zostaną przeprowadzone na 13 przejazdach w Wielkopolsce. Wartość inwestycji wyniesie ok. 19 mln zł netto.

Wolny przypomniał, że PKP PLK zwiększają bezpieczeństwo pasażerów pociągów i użytkowników dróg w całej Polsce m.in. w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap I – część przejazdowa” o wartości ok. 250 mln zł.

„Projekt ubiega się o współfinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Poza programem przejazdowym wyższy poziom zabezpieczeń zyskują skrzyżowania kolejowo-drogowe także w ramach modernizacji linii. W woj. wielkopolskim w trakcie przebudowy trasy z Poznania do Warszawy poprawi się bezpieczeństwo na 17 przejazdach, a na linii Poznań – Piła zmodernizowane zostaną 63 przejazdy” – zaznaczył Wolny. (PAP)

autor: Anna Jowsa